Falešný šlechtic, který z lidí vylákal peníze, stanul před soudem

Ostrava - Údajně falešný šlechtic Karel Šimko vylákal z důvěřivých lidí během tří let téměř 50 milionů korun. Dnes stanul před Krajským soudem v Ostravě. Devětačtyřicetiletý podvodník z Frýdku-Místku mimo jiné lidem sliboval, že jejich peníze zúročí až 200násobně.

Hana Biecková pracovala řadu let v německých hotelech, tlumočila a dělala průvodkyni po celém světě. Teď je v důchodu, a aby vyžila, přivydělává si na brigádách. Od podvodníka si koupila akcie za téměř 100 tisíc a o všechny peníze přišla. Karel Šimko prý vystupoval velmi seriózně. Podvedeným nabízel rychlé zúročení jejich peněz. Přitom tvrdil, že má modrou krev a vlastní zlatý poklad a diamanty. „Začal budovat síť, prostřednictvím které začal u těch poškozených vytvářet to zdání výhodného zhodnocení,“ uvedl zmocněnec poškozených Miroslav Burget.

„Všechny ty peníze potřeboval na vlastní sebeprezentaci a na nesmyslné zahraniční cesty,“ tvrdí státní zástupce Michal Togner. Sám Karel Šimko řekl, že by všechny peníze vrátil.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Na seznamu podvedených je celkem 112 lidí z celé České republiky. Falešný šlechtic může ve vězení strávit až 10 let. „Skutky jsou dosud právně kvalifikovány jako zvlášť závažný zločin podvodu,“ vyjádřila se mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová. Výslech obžalovaného bude pokračovat i zítra. Vzhledem k velkému počtu svědků zatím není jasné, kdy padne rozsudek.