Starosta Hajan stráví kvůli prodeji pozemků za mřížemi téměř 4 roky

Brno – Okresní soud v Brně vynesl verdikt nad starostou Hajan Jaroslavem Kokrhánkem, který spolu s dalšími pěti zastupiteli nezákonně prodal obecní pozemky. Podle soudu přitom věděl, že pozemky mají jít do restituce. Ve vězení má podle dnešního verdiktu strávit tři roky a osm měsíců. Při své závěrečné řeči se Kokrhánek rozbrečel a zdůraznil, že se cítí nevinný. Na pochybný prodej pozemků upozornil pořad Reportéři ČT.

„Vždycky jsem se řídil svým svědomím a lidským přístupem. Nerozuměl jsem těm pozemkům, takže jsem věřil právníkům, kteří mi zpracovali posudek, že to prodat můžu. Do té doby jsem o tom neuvažoval. Určitě bych to neudělal, nebýt toho právního posudku, nemohl bych to udělat rodině. Cítím se nevinen,“ vypověděl s pláčem Kokrhánek. Závěrečná řeč rozbrečela také jeho dceru, která je jednou ze zastupitelů, kteří sporný prodej pozemků schválili.

Kokrhánek se přiznal, že aktivitu vyvíjel sám. „Pan Kokrhánek je povoláním zahradník. Obec měla advokáta a dalšího právního poradce a ti mu řekli, že to jde, takže tomu věřil. Rozhodně nejednal úmyslně, protože by nevystavil svou rodině nějaké hrozbě vězení,“ řekl jeho obhájce Jan Farkač s tím, že pro klienta navrhuje podmínku.

Soud se přiklonil k přísnějšímu trestu, který navrhoval státní zástupce. Státní zástupce navrhl čtyřleté vězení, soudce starostu odsoudil k odnětí svobody v délce tři roky a osm měsíců. Trest si má odpykat ve vězení s ostrahou. „Skutek se nepochybně stal, to vyplývá ze všech důkazů. Obžalovaný soudu lhal, když uvedl, že o nároku na restituci na pozemky nevěděl,“ odůvodnil soudce Petr Jirsa rozsudek. 

Podle soudů o tom existuje hned několik důkazů, výpovědi svědků, dotaz na pozemkovém úřadu, videozáznam. Navíc je majitelem sousedního pozemku. „Tomu, že prodej Kokrhánovi poradili právníci, se také nedá věřit, protože to dříve vůbec neuvedl. Začal to říkat až v polovině února,“ shrnul soudce. Verdikt zatím není pravomocný.

Zbylých pět členů zastupitelstva soud potrestal už v únoru. Všem tehdy vyměřil tříletý trest vězení podmíněně odložený na pět let.

Sedmičlenné zastupitelstvo bylo téměř celé tvořeno z rodiny Kokrhánkových

Pochybný prodej obecních pozemků za velmi nevýhodnou cenu protlačil starosta Jaroslav Kokrhánek za pomoci svého syna, dcery a zetě. Potenciální stavební parcely se zastupitelstvo rozhodlo v dubnu 2009 prodat jen za cenu orné půdy. 

„Prodaly se veškeré pozemky obce za cenu zhruba 25 korun až 100 korun za metr,“ prohlásila před časem obyvatelka Hajan Hana Vykutilová. „V této lokalitě se pohybuje metr čtvereční stavebního místa kolem nějakých 1 500 korun. Ty pozemky byly prodány podhodnocené,“ dodal tehdy další místní Drahomír Kolbert. 

Zastupitelé navíc prodali i pozemky, které měli lidé v pronájmu a na kterých hospodařili. Proti postupu vedení obce při schvalování územního plánu sepsali místní petici. 

Prodej je od počátku neplatný. Na pozemky byl uplatněn restituční nárok

Obec prodala něco, co podle zákona prodat nesmí. Na všechny pozemky byl totiž uplatněn restituční nárok, a tak podle zákona nemohou být předmětem prodeje. Přestože o tomto faktu starosta věděl, v notářském zápisu prohlásil, že na pozemky žádný nevypořádaný restituční nárok uplatněn nebyl. Jedná se tak o trestný čin podvodu na kupujících. Pokud soud rozhodne, že pozemky mají být vráceny oficiálním majitelům, kteří o ně žádali v restituci, hrozí, že veškerou škodu bude muset kupujícím zaplatit obec ze svého rozpočtu. Ta by se mohla vyšplhat až na dvacet milionů korun.

Novým majitelům ale v řadě případů už pozemky dávno nepatří. V řádu několika měsíců je totiž prodali dál se ziskem zhruba dvanáct milionů. Hajany přitom na parcelách utržily asi osm milionů.