Eliška Wagnerová bude kandidovat do Senátu za zelené

Brno – Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu (ÚS) Eliška Wagnerová bude kandidovat do Senátu za Stranu zelených (SZ). O post senátorky bude bojovat v obvodě Brno-střed. Nominaci Wagnerové musí ještě 30. března potvrdit krajská konference SZ a následně celostátní konference v polovině května.

Elišku Wagnerovou oslovilo hned několik politických stran, rozhodla se ale pro zelené. „Stranu zelených jsem v minulosti volila, mám dobré zkušenosti s prací s mladými lidmi už z Ústavního soudu a ráda bych v této mezigenerační spolupráci pokračovala. Zelení mě přesvědčili zejména tím, že jako jediní před dvěma lety uspěli v testu korupce. To je pro mě v této době velmi důležité sdělení,“ zdůvodnila svoje rozhodnutí Wagnerová. V senátorských volbách bude kandidovat jako nestraník.

„Jsme svědky manipulace se zákony, se zákonodárným procesem a frustrace lidí z nedosažitelnosti spravedlnosti. A právě Eliška Wagnerová pro nás nejvíce ztělesňuje člověka, který obhajuje veřejný zájem, princip nezávislosti a spravedlnosti. Symbolizuje to, že za zákony bychom měli hledat spravedlnost, která je víc než litera zákona,“ vysvětlil předseda strany Ondřej Liška.

Eliška Wagnerové o svém možném působení v Senátu

„Za vrchol kariéry považuji svoje působení na Ústavním soudu. Do Senátu nechci jít proto, že bych si snad chtěla budovat politickou kariéru. Naopak – chci předat zkušenosti a znalosti, které jsem v průběhu let získala. Chci přispět k tomu, aby zákony netrpěly tak vážnými deficity ústavnosti.“


Nominaci Wagnerové musí 30. března potvrdit nejprve krajská konference, následně v polovině května celostátní sjezd strany. „Teprve jsem dostala nabídku, která vůbec neznamená, že mě zelení skutečně vyberou jako svoji kandidátku. Až budu oficiálně schválená, tak okomentuji svoji kampaň a její témata,“ uvedla dnes už bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu.

Angažmá v politice? Spekulace, říkala Wagnerová při svém odchodu z ÚS

Ještě minulý týden při svém odchodu z Ústavního soudu označila Wagnerová možnost, že bude působit v politice, za spekulace. Dnes svoji kandidaturu zveřejnila. „Původně jsem chtěla ještě pár týdnů odpočívat. Protože ale i ostatní strany zveřejňovaly svoje nominace, přáli si i zelení moje rozhodnutí oznámit co nejdříve. Být to na jen mně, tak bych to klidně zveřejnila až po celostátní konferenci v květnu, kde se bude o mé kandidatuře definitivně rozhodovat,“ popsala Wagnerová.

Ve volebním obvodu Brno-město se o post senátorky utká se současným senátorem Richardem Svobodou (ODS), rektorem Vysokého učení technického Karlem Raisem (TOP 09), šéfkou jihomoravských odborů Stanislavou Slavíkovou (ČSSD), s lékařem a brněnským politikem Danielem Rychnovským (KDU-ČSL) a s technikem Martinem Říhou (KSČM).