OKD asi vyžene firmy z karvinské průmyslové zóny

Karviná - Chystaná těžba pod Karvinou ohrožuje podnikatele v průmyslové zóně. Území pod jejich firmami může klesnout až o sedm metrů. Společnosti, které zaměstnávají dva tisíce lidí, tam město nalákalo před deseti lety. Dnes ale zástupci města tvrdí - s těžbou souhlasíme, Karviná je regionem uhlí.

V průmyslové zóně Karviná Nové Pole sídlí společnost vyrábějící výtahy. Její ředitel by ji chtěl rozšířit a nabídnout práci více lidem. Nemůže. Dozvěděl se, že se pod zónou zřejmě bude těžit. „Ve smlouvách bylo řečeno, že je těžba zastavena a nikdy se tady těžit nebude,“ rozčiluje se jednatel společnosti Lift Components Jiří Kotas. Jenže zřejmě bude. Společnost OKD svůj záměr rozšířit těžbu pod Karvinou oznámila ministerstvu životního prostředí. „Zástupce firem v průmyslových zónách jsme kontaktovali a ta jednání v podstatě začínají,“ potvrdil mluvčí OKD Vladimír Sobol. Město do své zóny lákalo investory před deseti lety. Důvod? Zvyšování zaměstnanosti. Firmy jsou teď zklamány a mluví o absolutní ztrátě důvěry. „Firmy budou přestěhovány pokud možno v rámci města nebo v rámci nejbližšího okolí, abychom neztratili pracovní místa,“ slíbil primátor města Karviné Tomáš Hanzel.

„Ti ředitelé říkali, že pokud dojde k nějaké relokaci, tak by nepočítali s tím, že se ty firmy budou stěhovat někde na území Karviné,“ říká ale Jiří Kotas.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Plánovaná těžba by znamenala také konec pro oblíbené Lázně Darkov s vyhledávanou jodobromovou vodou. Její zástupci se zatím k těžbě nechtějí vyjadřovat. Jinak je na tom více než pět set lidí ze Starého města. V případě těžby přijdou o své domovy. Někteří už podruhé. „postavili jsme si to tady náhradou za rodinný dům, který nám OKD zbouralo v Darkově v roce 1996,“ řekl obyvatel Karviné-Starého města Jiří Rašík. Vidina dvaceti milionů tun černého uhlí zřejmě Karvinou definitivně odřízne od zbytku České republiky. Dokud se totiž bude těžit, nebude se stavět ani železniční koridor. Město měl spojovat nejen se zbytkem republiky, ale také se Slovenskem a Polskem.