Demonstrovat proti vládním reformám se bude i v Ostravě

Ostrava - Demonstrace proti vládním reformám proběhne nejen v Praze, ale také v Ostravě. Prosadili to odboroví předáci průmyslových firem Moravskoslezského kraje. Na protestní mítink se totiž do Prahy 21. dubna zřejmě nedostanou všichni. Zdejší odbory už registrují tisíc zájemců a jejich počet každý den roste. Téměř obsazené jsou už tři ranní vlaky.

Transparenty, vlajky, plakáty – odboráři se začali připravovat na protestní mítink, který odbory svolaly na sobotu 21. dubna. „Ta situace s vládními reformami je pro nás nejen členy odborů, ale i občany, neúnosná,“ tvrdí předseda odborů ArcelorMittal Frýdek-Místek Luděk Lúčan. „Naštvanost lidí je opravdu taková, jakou nepamatuji za 22 let,“ potvrzuje předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Odboráři už registrují 1000 lidí z Ostravska, kteří chtějí do Prahy jet, a každý den jich přibývá. Zatím nejvíc zájemců je z Vítkovic.

Video Reportáž Jany Dronské
video

Reportáž Jany Dronské

Odbory mají zajištěná místa ve třech vlacích a budou objednávat i autobusy. Speciální vlak tentokrát nepojede a někteří se zřejmě do Prahy nedostanou. Zdejší předáci ale prosadili, aby po Praze následovala demonstrace v Ostravě. „Největší problémy jsou tady v regionu, tady by měli lidi vyslovit svůj nesouhlas,“ myslí si předseda odborů ŽDB Jiří Jaškovský. Odborům vadí hlavně zvyšování DPH, nižší růst důchodů a další vládní škrty. Vláda by se podle odborů měla zaměřit víc na to, aby vybrala víc peněz na daních z příjmů. Termín demonstrace v Ostravě odboráři zatím neurčili, dříve než v polovině května to ale zřejmě nebude.