Hrady a zámky o víkendu otevřou své brány

Brno – Hrady, zámky a další památky, které byly přes zimu návštěvníkům nepřístupné, otevřou o víkendu své brány veřejnosti. Národní památkový ústav, který spravuje více než stovku památek po celé republice, připravil na novou sezónu řadu doprovodných akcí. Letošní sezónu vyhlásili památkáři Rokem Pernštejnů.

Velké přípravy na Rok Pernštejnů se uskutečnily právě i na rodovém sídle, hradě, který dal slavnému šlechtickému rodu jméno. 

„Sezónu zahájíme v sobotu v deset hodin slavnostním výstřelem z hradních děl,“ řekl pernštejnský kastelán Jakub Škrabal. Lidé se budou na hradě moci už tento víkend v předstihu ponořit do velikonoční nálady. „Chystáme přípravu tradičních velikonočních jídel, návštěvníci si mohou připravit výzdobu, děti se naučí tradičním technikám,“ popsal Škrabal.

Kam o Velikonocích? Třeba na Pernštejn

31. března – 1. dubna, 7. – 9. dubna 

  • Jarní výzdoba prohlídkových okruhů
  • Velikonoční jídla našich předků ochutnávka z černé kuchyně, pečení mazanců a krajového velikonočního pečiva
  • Dílny pro šikovné ruce malých i velkých vizovické pečivo, zdobení vajíček, výroba velikonočních aranžmá, pečení a zdobení perníčků
  • Prodej řemeslných výrobků nejen s velikonoční tematikou
  • Velikonoční cesta s divadlem Netratrdlo velikonoční program pro děti i dospělé s pohádkou O kohoutkovi a slepičce
  • Řehořská obchůzka v provedení folklórního a pěveckého sboru

Hrad je přístupný od 9 do 16 hodin, prohlídky interiérů od 10 do 15 hodin.


Navzdory svému jménu hrad na pražskou výstavu o Pernštejnech mnoha artefakty nepřispěl. „Po Pernštejnech nám toho tady na hradě moc nezbylo, zapůjčili jsme jen dva obrazy. Nicméně nám zbyl ten nejkrásnější exponát – samotný hrad – a to je náš trumf,“ uvedl kastelán. Právě unikátní architektuře jednoho z nejkrásnějších českých hradů bude věnována i letní výstava, která návštěvníkům přiblíží jeho přestavby v minulosti. 

Hrad Pernštejn opět otevře své brány
Hrad Pernštejn opět otevře své brány

Na kroměřížském zámku lákají na historické matrice map

Na kroměřížském zámku je od dnešního dne k vidění unikátní šestice barokních tiskařských matric map, podle kterých byly v 18. století tištěny dobové mapy Moravy. Arcidiecézní muzeum Kroměříž je vystavuje v nové knihovně. Expozicí nazvanou Tabula Generalis Diocesis Olomucensis otevírá kroměřížský zámek novou turistickou sezonu.

Podle kurátora výstavy Ondřeje Zatloukala, vedoucího uměleckohistorického oddělení Muzea umění Olomouc, jsou originální měděné desky dosud nejvýznamnějším objevem, který se odborníkům podařilo v kroměřížských sbírkách nalézt. Soubor skvěle zachovaných matric objevili pracovníci muzea při revizi zámecké knihovny za skříní.

Video Hovoří Ondřej Zatloukal z Arcidiecézního muzea Kroměříž
video

Hovoří Ondřej Zatloukal z Arcidiecézního muzea Kroměříž

Památkáři chtějí vnést do historických objektů život 

„Inovací a změnami projdou v roce 2012 i tradiční projekty Národního památkového ústavu,“ řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Změny se dotkly například tradičního projektu Oživlé památky, který přináší do zámeckých a hradních prostor kulturní program. Z celé řady akcí daného měsíce památkáři vždy vyberou jednu stěžejní. „Návštěvníkům tak chceme usnadnit výběr. Doporučená akce každého měsíce bude jakousi známkou kvality pro návštěvníky, že když se na ni vypraví, čeká na ně báječný zážitek,“ slíbil náměstek generální ředitelky Národního památkového ústavu Petr Svoboda. 

Témata Oživlých památek pro rok 2012

Duben – Jarní dobývání

Květen – Tajemství hradních kaplí – téma vyvrcholí 1. června Nocí kostelů

Červen – V zahradách

Červenec a srpen – Letní milostná ladění

Září – Dědictví antiky

Říjen – Ozvěny lesních rohů


Pokračovat bude i úspěšný projekt Návštěvnických pasů, do kterého se loni zapojilo 11 tisíc návštěvníků. „Na pokladnách památek budou od května 2012 nabízeny karty s čárovým kódem. Za každou zakoupenou vstupenku získá návštěvník body na svůj elektronický účet, navštíví-li takto pět památek, obdrží šestou prohlídku zdarma,“ vysvětlil Svoboda. 

Národní památkový ústav spravuje více než stovku státních památek, sedm z nich je zapsáno na seznamu UNESCO. Památkáři v rámci zpřístupněných hradů a zámků pečují také o zhruba tři čtvrtě miliónu sbírkových předmětů či zámecké zahrady a parky.

Na sezónu památkáři chystají i tisíce kusů inventáře 

Příprava památek na novou sezónu začíná už na podzim a v zimě. Zahradníci pečují o parky a skleníky, správci památek zase mají na starosti tisíce kusů inventáře. Jen ve třinácti objektech na jižní Moravě je zaevidováno více než 76 tisíc vzácných drobností. O největší počet exponátů pečují ve státním zámku Lysice, nejchudší jsou naopak místnosti zámku v Kunštátu a na hradě Veveří. Státní zámek Rájec-Jestřebí se může pochlubit největší knihovnou. Tamní bibliotéka čítá přes 62 tisíc svazků a tiskovin včetně map.

Muzeum Kroměříže láká na kartografické skvosty
Muzeum Kroměříže láká na kartografické skvosty
Více fotek
  • Muzeum Kroměříže láká na kartografické skvosty zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3436/343559.jpg
  • Historické mapy Moravy z 16. až 18. století zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3436/343562.jpg
  • Muzeum Kroměříže láká na kartografické skvosty zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3436/343560.jpg
  • Matrice pro tisk map jsou detailně propracované zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3436/343563.jpg