Bulimie a mentální anorexie jsou hrozbou pro stále mladší dívky

Ostrava - Drastické hubnutí, často v kombinaci se záchvaty přejídání. Mentální anorexie a bulimie postihuje v Česku stále mladší dívky. Problémy ale často popírají, nebo si je neuvědomují. V brněnské fakultní nemocnici využívají lékaři laboratorní analýzu, která ukáže jejich stav. Léčila se tam i Adéla Rýparová z Frýdku-Místku.

Bez jediné sladkosti, s drastickou dietou a cvičením prožila dnes osmnáctiletá Adéla téměř pět let. „Ve skříni i pod postelí jsme našli haldy haldy jídla, dostala jsem strach, že mi může i umřít,“ říká její matka. S váhou 37 kilo skončila studentka z Frýdku-Místku ve Fakultní nemocnici v Brně - několikrát i na kapačkách. „Měla jsem nehorázný strach z toho, že budu tlustá a tak jsem i s tou sondou dokázala cvičit, nějak potají. Nejhorší bylo, když mě chytili,“ svěřila se Adéla.

Video Reportáž Silvie Klekové
video

Reportáž Silvie Klekové

„Měla zástavu menstruace, těžké prořídnutí kostí, těžký rozvrat vnitřního prostředí,“ upozorňuje interní lékařka Miroslava Navrátilová. Trpí i kůže, srdce nebo ledviny. Analýzou tělních tekutin ale odhalí lékaři to, co neřekne váha nebo pacientka. Chybí jí důležité prvky – draslík a hlavně fosfor. „Jediné, podle čeho můžeme poznat, že hladoví, jsou parametry z moči,“ uvedla Jana Tůmová z oddělení klinické biochemie FN Brno. Nejprve přijdou na řadu léky, pak se léčí psychika. „Když jednou onemocníte, tak se z té nemoci těžko dostanete,“ bojí se Adéla. Mentální anorexie a bulimie je závažná psychiatrická diagnóza- vyléčí se přibližně třetina dívek a třetina z nich umírá – většinou na druhotné následky nemoci. Zemřela tak i francouzská modelka Isabel, která v celosvětové kampani říkala Ne mentální anorexii. Podle brněnských lékařů jsou v Česku nejohroženější dívky do 12 do 22 let, onemocní asi 6 procent.

Více v magazínu Tep, v sobotu po půl jedenácté a v neděli ve 22,05 na ČT24.