Hasiči likvidují požár porostu u Lukovečku, povolali i letadlo

Lukoveček (Zlínsko) - Hasiči likvidují požár nízkého porostu a suché trávy u obce Lukoveček na Zlínsku, který vznikl dnes odpoledne. Kvůli větrnému počasí povolali také letadlo, jež pomáhalo uhasit požár na rozloze asi dva hektary. Vítr však vodu zanášel a hašení z letadla nebylo tak účinné, proto bylo po půl hodině odvoláno. Oheň částečně zasáhl také lesní školku. Hasiči dnes vyjížděli již ke čtyřem požárům v přírodním prostředí, řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Požár není podle Mitáčka nebezpečný, jeho uhašení však komplikuje vítr. „Podařilo se nám požár již lokalizovat, pokračujeme v hašení ze země,“ uvedl mluvčí s tím, že by jej měli hasiči do večera zlikvidovat. Na místě bylo celkem 12 jednotek, které částečně doplňovaly letadlo a kyvadlově přivážely vodu. Příčinu požáru hasiči zjišťují. V době jeho vzniku se na místě vysazovaly stromky, není vyloučené, že oheň vznikl při této činnosti.

Hasiči dnes již vyjížděli k podobným požárům ve Spytihněvi, Holešově a Horní Bečvě. Ohně v přírodě likvidovali také na Velikonoční pondělí. Na přelomu března a dubna přitom v kraji platil zákaz pálení trávy, klestí a dalších biologických odpadů ve volné přírodě a také zákaz práce s otevřeným ohněm v lesích, který vyhlásil hejtman, 3. dubna jej však odvolal.

Od začátku března hasiči vyjížděli k více než stovce požárů v přírodě. Vynikají mezi nimi požáry porostu u Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku, kde byla zasažena odhadem plocha až 1000 krát 1000 metrů, a v Lukově na Zlínsku. U obou vznikla škoda za zhruba půl milionu korun. Podle Mitáčka hasiči asi 20 procent viníků požárů v přírodě na místě pokutovali, několik dalších případů předali do správního řízení. Většina případů požárů v přírodě však zůstává neobjasněna. Viníci buď utečou, nebo se je nepodaří nalézt.