Odboráři z regionů se připravují na demonstrace

Olomouc - Zvýšení DPH, daně z příjmu, zrušení výhod pro podnikatele. Změny, které oznamovala v úterý vláda, zvedly ze židlí i odborové svazy v regionech. Na demonstraci proti vládním reformám se do Prahy chystají i pracovníci z Olomoucka, a to v ještě větším počtu, než původně plánovali.

Vládní opatření se tentokrát dotknou všech - důchodců, studentů a hlavně pracujících. Zaměstnanci s průměrnou hrubou mzdou, která by v roce 2012 měla činit 24 500 korun, budou tak měsíčně zhruba o 500 korun chudší. Reálně tak dostanou16 apůl tisíce. „Náš zaměstnavatel bude platit více za nás, na dělníky a bude se bránit, bude snižovat třeba stavy,“ obává se člen odborů společnosti Nestlé Jiří Venský. Zaměstnanci podobných podniků se proto obrací k 21. dubnu, na kdy je naplánována demonstrace v Praze. Například z čokoládovny budou vypravovat autobus.

Na přesné formě protestů se odboráři chtějí domluvit během příštího týdne. Není tak vyloučeno, že kromě pražské demonstrace budou ještě stávkovat.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

 

Kdo ale do Prahy demonstrovat nepojede, jsou podnikatelé. Podle slov ředitele okresní hospodářské komory by tak přišli o výdělek. Navíc kvůli chybám vlády, která by si je jako hlavní zdroj příjmu měla hýčkat. „Je třeba si uvědomit, že podnikatel je jediný, který v této společnosti vytváří nějaké hodnoty, nějaký hospodářský výsledek a místo toho, abychom podnikateli podali pomocnou ruku, tak vymyslíme další daně,“ nesouhlasí ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc Jaroslav Havelka. Mlčet ale živnostníci nehodlají.