Inspekce odhalila obchodníky, kteří prodávali prošlé potraviny

Konice - Státní zemědělská a potravinářská inspekce zveřejnila v úterý seznam obchodníků, kteří se dopustili klamání spotřebitele. Jeden z nejzávažnějších případů odhalili inspektoři v Konici na Prostějovsku. Obchod měl v nabídce několik druhů uzenin s prošlými či přepsanými daty použitelnosti.

Prodejna společnosti Folget v Konici měla v nabídce hned osm masných výrobků s prošlým datem spotřeby. Přelepením štítků prodloužila společnost jejich trvanlivost až o jeden týden. „Jde o velmi závažný prohřešek, protože tady jde o hazard s lidským zdravím,“ uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce ČR Pavel Kopřiva. Podle pracovnic obchodu šlo o nedopatření. Na kameru ale mluvit nechtěly. Podle vedoucí prodejny společnost Folget ihned všechny závady odstranila. Nedostatků na výrobcích si tak nevšimli ani stálí zákazníci.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

 

Ale jsou to právě konzumenti, kteří dávají čím dál častěji podněty ke kontrolám. „Inspekce v posledních měsících obdržela zvýšené množství podnětů ohledně kvality potravin v prodejnách. Vysvětlujeme si to tím, že spotřebitelé jsou informovanější,“ říká Pavel Kopřiva. Podle potravinářské inspekce případů takzvaného klamání spotřebitele přibývá. Při nedávných kontrolách neměla proto problémy jen prodejna v Konici. Během posledního týdne objevili odborníci prohřešky celkem v sedmi provozovnách po celé České republice. Například v Třinci nebo v Brně.