Bývalé vedení Janáčkovy filharmonie odmítá výsledky auditu

Ostrava - Přes šest milionů korun: taková je podle auditu škoda v ostravské Janáčkově filharmonii. Magistrát tvrdí, že vedení uměleckého tělesa nakupovalo kancelářskou techniku buď za přemrštěné ceny, nebo na fiktivní faktury. Bývalé vedení filharmonie odpovědnost odmítá a výsledky auditu zpochybňuje. Magistrát podal trestní oznámení.

Místo souladu tónů zní z ostravské Janáčkovy filharmonie spíše falešná změť zvuků. Audit z jara tohoto roku podle tvrzení ostravského magistrátu odhalil rozsáhlou zpronevěru za více než 6 milionů korun. Nejvíce peněz údajně odešlo na sporný nákup počítačů. „Vlastně se téměř prokázalo, že v oblasti výpočetní techniky byly vystaveny faktury dodavatelům, kteří vůbec nevěděli, že něco dodali,“ vyjádřil se primátor Ostravy Petr Kajnar. Další zaplacené počítače úředníci filharmonie sice dostali. Podle dočasného ředitele Jana Hališky ale i tady zřejmě došlo ke zneužití městských peněz. „A to formou na prvních pohled luxusních nákupů, protože se nakupovaly notebooky nebo počítače s cenou přes 140 tisíc korun,“ potvrdil Hališka. Kontrolu poslal do Janáčkovy filharmonie ostravský magistrát poté, co vloni na podzim kvůli údajně špatným ekonomickým výsledkům radní odvolali tehdejšího ředitele Petra Krajniaka. „Já mám oficiální dokumenty, ře filharmonie skončila v zisku 1,6 milionu korun a čtyři kontroly, které tam proběhly, nezjistily žádné pochybení,“ brání se bývalý ředitel Peter Krajniak.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Spolu s ním odešel i ekonomický náměstek Jaroslav Merta. Ten odmítá, že by v období mezi léty 2006 a 2011, které auditoři zkoumali, filharmonie za výpočetní techniku vůbec šest milionů zaplatila. Další nesrovnalosti odhalili auditoři také v některých uměleckých smlouvách. Podle dočasného ředitele byly sjednány na dny, kdy se orchestr reálně nesešel. „Byly s hostujícím dirigentem na určitý počet zkoušek, které v podstatě nemohly proběhnout,“ vysvětluje Jan Hališka. Trestní oznámení podal ostravský magistrát v úterý. Krajské státní zastupitelství příští týden rozhodne, zdali se jim bude zabývat a koho případně obviní.