Medicína na dálku. U pacientů dokáže sledovat různé veličiny. Od hladiny cukru až po správné užívání léků. Například Miroslav Hampl, který trpí poruchou srdečního rytmu, tak díky ní nemusí trávit v čekárně ambulance dlouhé hodiny. Jednoduše dokáže telemedicína pomoci třeba i pacientům s poruchami krevního tlaku. Stačí k tomu přístroj na jeho měření a s ním spárovaný mobilní telefon. „Moderní technologie mohou zvýšit bezpečnost pacienta a efektivitu léčby,“ myslí si přednosta kardiologie Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský.

Reportáž Radky Štědré
Pomocí telekomunikačních technologií tak lékaři na dálku sledují už i pětistovku pacientů, kteří mají v těle kardiostimulátor nebo defibrilátor. „Funguje to ryze automaticky. Já pro to nedělám nic, jenom vedle toho ulehnu a přístroj si už dělá všechno sám,“ říká pacient Kamil Vrána.
„Ten defibrilátor má v sobě anténku, jednou za měsíc dojde ke spojení toho jeho implántátu s telemonitorem, data se načtou a odešlou pomocí GSM sítě k nám,“ vysvětluje technik FN Olomouc Dalibor Klimeš. Cílem Národního telemedicínského centra je ověřit efektivitu telemedicínských postupů v praxi. V rámci ČR tyto postupy zatím nejsou zdravotními pojišťovnami hrazeny. Monitoring pacientů na dálku se ve světě zkouší od roku 1966. Masově se začal rozvíjet až s nástupem mobilních telefonů a internetu.