Lékaři už sledují pacienty i na dálku

Olomouc - Lékaři z olomoucké fakultní nemocnice dokážou na dálku sledovat, jak se daří pacientům. Pomocí mobilních telefonů, internetu a senzorů, které sledují zdravotní stav, totiž pacienti posílají data rovnou do ordinace, bez toho, aby je lékaři museli vidět. Novému oboru, který to dokáže, se říká telemedicína. Dostupná je asi pro 1500 pacientů. Centrum má v Olomouci.

Medicína na dálku. U pacientů dokáže sledovat různé veličiny. Od hladiny cukru až po správné užívání léků. Například Miroslav Hampl, který trpí poruchou srdečního rytmu, tak díky ní nemusí trávit v čekárně ambulance dlouhé hodiny. Jednoduše dokáže telemedicína pomoci třeba i pacientům s poruchami krevního tlaku. Stačí k tomu přístroj na jeho měření a s ním spárovaný mobilní telefon. „Moderní technologie mohou zvýšit bezpečnost pacienta a efektivitu léčby,“ myslí si přednosta kardiologie Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský.

Video Reportáž Radky Štědré
video

Reportáž Radky Štědré

 

Pomocí telekomunikačních technologií tak lékaři na dálku sledují už i pětistovku pacientů, kteří mají v těle kardiostimulátor nebo defibrilátor. „Funguje to ryze automaticky. Já pro to nedělám nic, jenom vedle toho ulehnu a přístroj si už dělá všechno sám,“ říká pacient Kamil Vrána.

„Ten defibrilátor má v sobě anténku, jednou za měsíc dojde ke spojení toho jeho implántátu s telemonitorem, data se načtou a odešlou pomocí GSM sítě k nám,“ vysvětluje technik FN Olomouc Dalibor Klimeš. Cílem Národního telemedicínského centra je ověřit efektivitu telemedicínských postupů v praxi. V rámci ČR tyto postupy zatím nejsou zdravotními pojišťovnami hrazeny. Monitoring pacientů na dálku se ve světě zkouší od roku 1966. Masově se začal rozvíjet až s nástupem mobilních telefonů a internetu.