Vsetínští se rozhodli osvobodit náměstí Svobody

Vsetín - Stromořadí oddělující budovu Střední zdravotnické školy od náměstí a trávníky zabírající 2/3 celkové plochy. Tak vypadalo náměstí před rekonstrukcí. Teď veškerá zeleň zmizela a na náměstí jsou vysázené mladé stromy. Ty poskytnou stín nanejvýš ptákům, kteří pod nimi přistanou. Vsetínským se to nelíbí a svolali proto na dnešní den happening s podtitulem „Osvoboďme náměstí“.

Žádné stromy nabízející úkryt před ostrým sluncem, žádné květiny, ani tráva a lavičky bez opěradel. Podle počasí buď bahnitý nebo prašný mlatový povrch. Náměstí ve Vsetíně má oproti jiným svá specifika.

Vedení vsetínské radnice už dříve avizovalo, že chce podobu náměstí Svobody změnit. Prostor byl loni rekonstruován, lidé však poté protestovali zejména proti nové přírodní mlatové ploše náměstí. Podle vedení města se mlat použil proto, že byl v porovnání s jinými stavebními materiály, případně travnatým povrchem, podstatně levnější. Návrh byl schválen už v roce 2008. Současné vedení města nemělo možnost do projektu zasáhnout. „Jsme všichni ve shodě, že náměstí není takové, jaké jsme očekávali,“ uvedla už dříve starostka Iveta Táborská. Město nyní jedná s architekty o změně povrchu a dalších opravách náměstí. Opravy si ale vyžádají další miliony. Město je chce hradit ze smluvní pokuty, kterou požaduje po autorovi návrhu. Ten se ale brání a s pokutou nesouhlasí. Je tak možné, že ani během léta se náměstí nezazelení.

Video Klára Bažantová z občanské iniciativy Osvoboďme náměstí
video

Klára Bažantová z občanské iniciativy Osvoboďme náměstí

„S podobou náměstí není spokojen asi nikdo. Město slíbilo změny, doposud se ale nic neděje. Rádi bychom dali najevo, že problém náměstí zajímá mnoho lidí ve městě, a vyzvali město i architekty ke konkrétním krokům k nápravě situace a veřejné diskusi o tomto problému,“ uvedla jedna z organizátorek protestu Klára Bažantová.

Dnešní happening ukázal, jak je náměstí nefunkční. Organizátoři neváhali přivést umělou trávu jako místo pro piknik, řada občanů donesla vlastní květiny. Na podpis pod otevřený dopis  radnici a architektům se stála fronta.

Původní podoba náměstí Svobody

/*json*/{"map":{"lat":49.337763151106,"lng":17.994999289513,"zoom":18,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":49.337777132893,"lng":17.995364069939,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Rádi bychom také lidi vyzvali, aby přinesli na náměstí vlastní květiny, ať už umělé nebo živé v květináčích, aby šedivé náměstí alespoň jednou za rok rozkvetlo. Chystáme se náměstí ozdobit také pomocí květin z textilu,“ dodala organizátorka s tím, že na náměstí bude také informační stánek věnovaný celé kauze náměstí.

Výtky protestujících

Žádná zeleň, žádné místo k odpočinku, nevhodný prostor pro veřejné dění, ošklivý a nefunkční povrch, nedostatek odpadkových košů, zbytečně široké betonové chodníky. Lidé se obloukem vyhýbají mlatovému povrchu náměstí, který je tu bahnitý, tu prašný. Neměl by však veřejný prostor lákat k aktivnímu společenskému životu, k setkávání a shromažďování? Co s náměstím, jehož povrch nesmí být narušen odklízením sněhu ani mechanickým úklidem, nesmí se na něm postavit stánky ani pódium? Co s náměstím bez života?

zdroj: www.namestivsetin.cz


Protesty proti úpravám veřejného prostoru nejsou ničím neobvyklým. Například v Brně se mnoho lidí nesmířilo s podobou náměstí Svobody, které je podobně jako to vsetínské zalito v betonu a dlažbě. Stejně tak se kritikům nelíbí podoba některých soch ve městě. Například sochu Spravedlnosti před Nejvyšším správním soudem lidová tvořivost přejmenovala na muže kradoucího bidet. Největším trnem v oku je ale mnoha lidem tzv. orloj na brněnském náměstí Svobody. Zejména skutečnost, že jen těžko lze poznat, kolik je hodin.


Video Architekt Oldřich Rujbr popisuje jak zjistit čas
video

Architekt Oldřich Rujbr popisuje jak zjistit čas