Nad Rožnovem stojí nová Jurkovičova rozhledna

Rožnov pod Radhoštěm - V Rožnově pod Radhoštěm dnes byla poprvé představena nová Jurkovičova rozhledna. Stavba vysoká 31 metrů vznikla podle původních plánů slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896. Rozhledna z kamene a dřeva stojí na Karlově kopci nad skanzenem, pro veřejnost bude přístupná od soboty. Lidé, kteří na ni vystoupají, se budou do okolí dívat z plošiny umístěné 19 metrů nad úrovní terénu.

„Veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů,“ uvedl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Na stavbu rozhledny bylo použito 200 metrů krychlových kulatiny, barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách.

Vybudování rozhledny si vyžádalo 12,2 milionu korun, z toho 8,4 milionu získalo město z evropských dotací, přes dva miliony věnovala Nadace Děti-kultura-sport. 

Video NO COMMENT: Jurkovičova rozhledna
video

NO COMMENT: Jurkovičova rozhledna

Rozhledna bude lidem přístupná denně od 09:00 do 17:00, základní vstupné je 30 korun, snížené 15 Kč.


Výhled zatím budí spíše rozpaky

Zatímco rozhledna nabízí alespoň částečný výhled na Javorníky, hlavní beskydský hřeben odsud nespatříte. „Mrzí mě, že kvůli vrcholkům stromů není moc vidět,“ potvrdila návštěvnice Marie Jeníčková.

Může za to spor radnice a ochránců přírody, který zastavil vykácení stromů v blízkosti rozhledny. Původní projekt počítal s vykácením šesti stromů. Později se ukázalo, že kvůli výhledu by k zemi mělo jít dřevin přibližně sto. O tom, zda budou tyto stromy vykáceny, se nyní rozhoduje ve správním řízení. Případně se ale bude kácet až v zimě, v období vegetačního klidu.

Dušan Samo JurkovičDušan Jurkovič je hlavním představitelem osobité secesní architektury inspirované lidovým stavitelstvím a výtvarným uměním. Narodil se v roce 1868 ve slovenské obci Turá Lúka. Na Valašsku, konkrétně ve Vsetíně, působil v letech 1889 až 1899. V tomto období vznikl mimo jiné známý soubor výletních ubytoven Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti. Obě stavby jsou národní kulturní památkou. Rozhlednu navrhl Jurkovič na objednávku turistického spolku ve Valašském Meziříčí, původně měla stát v Brňově u Valašského Meziříčí, na realizaci se však nenašly peníze. Jurkovič v regionu realizoval také lázeňské domy v Luhačovicích. Zemřel v roce 1947 v Bratislavě.