Brno koupilo továrnu, kterou muselo za 6 milionů zbourat

Brno - Odstrašující příklad nakládání s majetkem města skýtá příběh bývalého areálu firmy Destila v Mostecké ulici v Brně. Ten v roce 2008 koupilo město Brno za milion korun. Už tehdy ve velmi zdevastovaném stavu. Následně nemovitosti svěřilo městské části Brno-sever. Po 4 letech není na pozemcích ani tovární areál, ani nový developerský projekt, o němž údajně politici uvažovali. K milionu za koupi od města přibylo téměř 6 milionů za demolici. Pozemek ve vnitrobloku domu Mostecká 10 je v této chvíli téměř neprodejný. Je k němu špatný přístup a je ve velmi problematické lokalitě.

„Vzhledem k těmto informacím bych stanovil cenu plus/minus na 1000 korun za metr čtvereční,“ uvedl Dušan Přikryl, realitní makléř. To odpovídá ceně, za kterou výrobní areál koupil magistrát a obratem ho předal městské části Brno-sever. Městská část jednak chtěla mít nad vylidněnými halami kontrolu, a jednak chtěla areál komerčně využít.
„Původně jsme měli v plánu objekt rekonstruovat a pak ho pronajímat nebo tam provozovat  jinou aktivitu,“ prohlásil Leo Venclík (ODS), bývalý starosta MČ Brno-sever.

Jenže v tom se bývalé vedení radnice přepočítalo. Nikdo o areál zájem nikdy neměl a úředníci i politici na smělé plány pomalu zapomněli. Neoživila je ani nová koalice po volbách v roce 2010. Laxní radnice si nechala továrnu doslova rozebrat před očima a statik musel loni vydat příkaz – okamžitě budovy zbourat. Demolice stála 5 milionů a 700 tisíc. Pro předchozí politickou garnituru naprosto nepřijatelná částka.

Místo, kde stával bývalý areál Destily
Místo, kde stával bývalý areál Destily

„Pokud já si vzpomínám, tak jsme měli odhad na maximálně 2 a půl milionu,“ tvrdí dnes Venclík, jenž byl starostou městské části do roku 2010. Jenže současné vedení radnice, která problém zdědila, říká jasně: Cena za demolici vzešla z výběrového řízení. „A musím říct, že když jsme bourali jiné objekty, byla cena podobná,“ vysvětlil Pavel Wisman (TOP 09), místostarosta MČ Brno-sever v letech 2010–2011.

Faktem zůstává, že mezi lety 2008 a 2011 areál Mostecká 10 ztratil veškerou hodnotu. Ba co víc, radnice zaplatila za vynucenou demolici sporně vysokou částku. Označit někoho konkrétního za viníka vzniklé situace by bylo velmi těžké, ne-li nemožné. Za nehospodárnost může spíše špatný systém, nedostatečná kontrola a nezodpovědnost. Ta leží především na bedrech politiků a úředníků, kteří nemyslně koupili objekt, na jehož využití vlastně nikdy neměli peníze.