Dva mladíci, kteří bezdůvodně zmlátili muže, mají ve vězení strávit 14 let

Brno – Krajský soud v Brně vynesl verdikt nad dvěma mladíky, kteří loni v říjnu v Rosicích brutálně napadli osmačtyřicetiletého muže. Soud jednadvacetiletému Jiřímu Kůtovi a o rok staršímu Martinu Živkovi uložil za pokus o vraždu čtrnáctileté tresty. Podle spisu oběť opilí mladíci bezdůvodně zbili, shodili do příkopu, svlékli do naha a okradli o 76 korun. Nemohoucího ho pak nechali v minus pěti stupních ležet na zemi. Kolemjdoucí ho našel až po téměř pěti hodinách.

Zbitého muže odvezli záchranáři do nemocnice za pět minut dvanáct. Byl silně podchlazený a měl četné zlomeniny. V nemocnici se probral po pěti dnech a domů ho pustili až po šesti týdnech. Dosud není úplně zdravý. „Já si vůbec na nic nevzpomínám. Vím jen, že jsem se vracel s kolem domů a pak si pamatuji už jen na nemocnici,“ uvedl napadený Josef Sedláček.

Video Napadený Josef Sedláček o svých zraněních
video

Napadený Josef Sedláček o svých zraněních

Napadení se odehrálo kolem půlnoci. Mladíci se přesouvali z jedné restaurace do druhé a na potemnělé ulici potkali muže s kolem. Když se s ním opilí muži míjeli, nečekaně jej shodili do příkopu. Podle spisu za ním slezli a začali jej surově mlátit pěstmi ho hlavy a hrudi. Kůt hledal klíče od bytu a peníze. Vzali mu nejméně 76 korun. Mladíci se k činu přiznali, vinu teď svalují jeden na druhého. Každý z nich uvádí, že on nedal první ránu, že vše začal kamarád.

Sedláček mladíky prosil, aby ho nechali být a nabízel jim svoje úspory ve výši 4 tisíce korun, které měl na ubytovně. Mladíci ale neměli slitování. „Ani nevím, co nás to napadlo,“ vypověděl Živkov. Jiří Kůt před soudem řekl, že ho sice napadlo, že by nahá a těžce zraněná oběť mohla zemřít, záchranku však nezavolal. „Neměl jsem ani mobil,“ tvrdil Kůt.

Muže zachránil až nad ránem kolemjdoucí. „Slyšel jsem nějaké zvuky, tak jsem se tam šel podívat. Uviděl jsem ho tam nahého, ani jsem ho nepoznal, a to jsem s ním vyrůstal. Vypadal hrozně, byl celý opuchlý,“ popsal zachránce Roman Kuklínek s tím, že hned utíkal do hospody pro pomoc. Podle záchranářů by další hodinu v mrazivém počasí nejspíš nepřežil.

Fotky Josefa Sedláčka po napadení
Fotky Josefa Sedláčka po napadení
Video Roman Kuklínek o tom, jak těžce zraněného muže našel
video

Roman Kuklínek o tom, jak těžce zraněného muže našel

Zachránce Roman Kuklínek

„Je hrozné, že kvůli troše peněz jsou schopní zmrzačit člověka.“


Mladíky, kteří jsou původem z Rosic, a napadený i jeho zachránce jednoho z nich od vidění znají, našla policie nad ránem opilé v jedné z restaurací. Popíjeli dál ještě v silně zakrváceném oblečení.

Martin Živkov nebyl u soudu poprvé. Vloni mu soud za krádež uložil 300 hodin veřejně prospěšných prací.

Státní zástupkyně Eva Ždárská byla s verdiktem soudu spokojená. „I soudci byli překvapení brutalitou útoku. Myslím si, že krutost, s jakou poškozeného nechali těžce zraněného bez pomoci, není obvyklá. Setkávám se s ní jen velmi ojediněle. Považuji verdikt za spravedlivý,“ řekla žalobkyně Eva Žďárská.

Útok pro pobavení

Podle kriminalistů patří tato kauza do skupiny případů označovaných za happy slapping - tedy „spokojené fackování“. Pachatelé sice oběť oloupili, ale šlo jim spíš o to se útokem na ni pobavit než ji připravit o hotovost, uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.