Nelegální skládky budou hlídat fotopasti

Zábřeh - Zábřeh bojuje s rostoucím počtem černých skládek. Začne proto monitorovat místa, kde nejčastěji vznikají. Technické služby pořídily ve spolupráci s městskou policií záznamové zařízení, které nainstalují na sloupy veřejného osvětlení. Takzvaná fotopast zaznamená každý pohyb. Strážníci pak hříšníka, který odpad vyhodil, snáze dopadnou.

S černými skládkami bojuje Zábřeh léta. Objevují se přitom především v okolí kontejnerů na tříděný odpad. „V roce 2011 likvidoval Zábřeh na území města sedmdesát šest skládek. Těchto sedmdesát šest skládek město stálo zhruba osmdesát pět tisíc, které muselo vynaložit z rozpočtu,“ vyjádřil se mluvčí Městského úřadu Zábřeh Daniel Gryc. Černé skládky vznikají hlavně v okrajových částech města. Lidé sem odkládají třeba stavební suť nebo polystyren.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Zábřežské technické služby teď proto koupily zařízení, které okolí kontejnerů ohlídá. Fotopast se sepne pokaždé, když na místě zaznamená pohyb a pořídí fotografii. Jde o stejný přístroj, jaký používají třeba ochránci přírody. „Záznam vyhodnotíme a posoudíme, zda se jedná o přestupek nebo jestli je možné dopadnout nějakého pachatele,“ řekl velitel Městské policie Zábřeh Václav Doubrava. K zakládání černých skládek přitom podle ředitele zábřežských technických služeb není důvod. Popelnice se ve městě vyváží každý týden. Tři dny v týdnu navíc funguje sběrný dvůr. Lidem, kteří přesto odpad vyhodí jinam, než je povoleno, hrozí až padesátitisícová pokuta.