Potápěči z Moravy i Slovenska vyčistili lagunu od odpadků

Pasohlávky - Velká laguna u novomlýnských nádrží je po dnešku zase na čas čistá. Do předsezonního úklidu se tam pustili potápěči z Moravy i ze Slovenska. Při akci, ze které by rádi udělali tradici, ze dna laguny vytáhli řadu zajímavých úlovků.

„Bez plného pytle z vody nikdo nevyleze,“ zahájili dnes žertem potápěči svoji úklidovou akci. Zhruba dvacítka se jich sjela do autokempu v Pasohlávkách, aby z tamní laguny vytáhli vše, co do vody nepatří. „Chceme ukázat, že se nejen potápíme, ale děláme i něco pro ekologii,“ řekl organizátor akce a předseda klubu Nautilus Milan Vojta. Velká laguna je jednou ze dvou lagun u novomlýnských nádrží, které jsou ideálním místem ke koupání.  

Nad potápěči se voda zavřela na více než hodinu a půl. „Když se člověk zanoří, tak je viditelnost skoro nulová. Ale jinak to bylo dobré, jsou tu úhoři, štiky, samí dravci,“ popsal podvodní svět Velké laguny potápěč Bohuš Žember. Rybí trofeje ale nebyly na pořadu dne. Prvním, ovšem zdaleka ne posledním úlovkem, byl starý slunečník. V několikametrové hloubce našli potápěči ledacos – od pet lahví přes potápěčské brýle až po pádla. I tak si místní vysloužili pochvalu. „Je vidět, že jsou tu lidé docela spořádaní, moc toho nevyhazují,“ chválil si další z potápěčů Gustáv Závodský.

Video NO COMMENT: Potápěči čistili dno Velké laguny
video

NO COMMENT: Potápěči čistili dno Velké laguny

Akce Čištění Velké laguny v Pasohlávkách u jednoho z největších autokempů na jižní Moravě nebyla poslední, potápěči z ní chtějí udělat tradici. Na dnešní akci se sjeli dobrovolníci z Moravy i Slovenska, další víkend pak zavítají břeclavští potápěči na oplátku pomáhat svým slovenským kolegům. „Budeme čistit jezero Guláška u slovenského Sence,“ dodal Vojta. Kromě toho zavítají letos potápěči i do řeky Dyje v Břeclavi a ponoří se i do lomu v Mikulově.

Na akci spojili síly potápěči z Česka i Slovenska
Na akci spojili síly potápěči z Česka i Slovenska
Více fotek
  • Na akci spojili síly potápěči z Česka i Slovenska zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3545/354483.jpg
  • Potápěči byli pod vodou přes hodinu a půl zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3545/354488.jpg
  • Přípravy na ponor do Velké laguny u Pasohlávek zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3545/354487.jpg
  • Novomlýnská laguna u Pasohlávek je čistá zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3545/354482.jpg