Policie dosud neví, kdo vyvezl do lesa sud s kyselinou

Ostrava - Přestože je to už týden, kdy obyvatelé Branky u Opavy objevili v místním lese stolitrový sud s nebezpečnou kyselinou sírovou, policie s případem dosud nijak nepohnula. Přitom situace byla natolik vážná, že podle odborníků mohla ohrozit zdraví lidí.

Branka u Opavy 30. dubna v noci. Z kovového sudu vytéká hustá hmota a vzduch je prostoupený štiplavým dýmem. „Pracovnice chemické laboratoře zjistila, že jde o vysoce koncentrovanou kyselinu sírovou. Hasiči zasypávali okolí sudu vápnem, aby zabránili dalšímu úniku,“ uvedl mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela. Sud s kyselinou ležel u lesa. Naštěstí v neobydlené části obce. Podle Odboru životního prostředí opavského magistrátu únik kyseliny žádné větší škody v přírodě nezpůsobil. K tragédii ale mohlo dojít, pokud by na sud natrefili lidé. „Největší průšvih by byl, kdyby se k tomu dostaly děti, pokud by se to dostalo do očí, tak by to znamenalo okamžité oslepnutí,“ upozornil chemický specialista Josef Dvořáček.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Přesto ani po týdnu policie nezná viníka. Podle mluvčího pouze vyčkává na závěry zasahujících hasičů. „Policisté nadále čekají na konečnou informaci od hasičů, ti by měli určit, zda došlo k obecnému ohrožení,“ vyjádřil se mluvčí PČR Opava René Černohorský. Policisté údajně ani netuší, jak se mohli pachatelé k sudu s tak nebezpečným obsahem vůbec dostat. Odborníci oslovení Českou televizí přitom jedno z možných vysvětlení nabídli okamžitě. „Byl to typický obal, který se používal v bývalém SSSR. Zřejmě to pochází z nějaké krádeže, protože civilní člověk se k tomu normálně nemůže dostat. Tenhle materiál se zde už téměř 40 let nevyskytuje,“ tvrdí chemický specialista Josef Dvořáček.

Pokud se nakonec policii podaří pachatele vypátrat, můžou jim za obecné ohrožení z nedbalosti hrozit až dva roky vězení.