Světlíkův vítkovický plynojem Gong měl premiéru

Ostrava - Ani Papiňák, ani  Kulturojem ani Koloseum Vítkovice, ale Gong – takový je nový název víceúčelové haly v bývalém plynojemu v ostravské Dolní oblasti Vítkovice. Úderem do skutečného gongu to oznámil autor projektu Jan Světlík na zahajovacím koncertu Jaromíra Nohavici s Janáčkovou filharmonií.

Koncertem Jaromíra Nohavici s Janáčkovou filharmonií začal hudební provoz v jednom z nejpozoruhodnějších kulturních sálů v Česku.

Na program, i na to, jak se povedlo architektovi Josefu Pleskotovi přeměnit obrovský kovový válec, v němž se skladoval vyčištěný plyn, v budovu, která bude příjemná pro lidi, byli zvědaví mnozí. Úvodní koncert ale mohli sledovat jen ti, kteří při projektu pomohli.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Sál má kapacitu 1500 lidí a byl zaplněn do posledního místa. Kromě kulturních a politických elit přišli všichni, kteří na plynojemu pracovali, včetně zedníků s rodinami.

Plynojem se teď jmenuje Gong a jeho architektura přitahuje pozornost.

Gong brzy rozezní i první oficiální koncert pro veřejnost. Symfonický orchestr hlavního města Prahy zahraje 17. května Strausse, Čajkovského a Janáčka na úvod festivalu Janáčkův máj. Je vyprodáno.