Brno poodhalilo další část svého podzemí

Brno - Veřejnosti se dnes otevřela další část podzemí pod centrem Brna. Technické sítě zpřístupnily labyrint kolektorů pod historickým jádrem. V kolektorech jsou uloženy veškeré technické sítě, tedy kanalizace, parovody nebo telefonní kabely. Vstupuje se do nich z Josefské ulice v centru Brna.

„Pro Brno je to další turistická atrakce. Navíc si lidé mohou lépe uvědomit, jak náročné a nákladné je zajištění technických staveb,“ řekl náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Kolektory v sobě skrývají stávající inženýrské sítě, ale umožňují také uložení nových. Díky nim se Brno v budoucnu vyhne rozkopávání ulic a silnic. Další výhodou kolektorů je to, že v nich uložené sítě mají mnohem delší životnost než ty uložené v zemi. 

Slavnostní otevření kolektorů doprovodila píseň od skupiny Kabát Dole v dole. Po Praze je Brno druhým městem v republice, které kolektory zpřístupnilo veřejnosti. Zájemci o prohlídku mohou do podzemí zavítat poprvé nadcházející úterý. „Zatím se budou prohlídky konat třikrát týdně,“ uvedl provozně-technický ředitel Technických sítí Brno Josef Šaroun. Později budou kolektory dostupné vždy v úterý odpoledne. Šaroun ale upozornil, že zaráz může podzemí navštívit pouze deset lidí. Trasa exkurze vede historickým jádrem města, například pod Masarykovou ulicí a ulicí Orlí. Měří přibližně šest set metrů. Vstupenky za 120 korun zájemci získají v pokladnách Mincmistrovského sklepa a Labyrintu na Zelném trhu.

Video Jan Sáňka z Technických sítí Brno
video

Jan Sáňka z Technických sítí Brno

Jan Sáňka z Technických sítí Brno

V Brně se lidem otevřelo podzemí v centru

Kolektory jsou podzemní objekty, které umožňují vedení a ukládání inženýrských sítí tak, že zůstávají přístupné pro kontrolu, opravy a údržbu. Do kolektorů se umisťuje kanalizace, parovody, telefonní a optické kabely apod. Mohou se do nich dodatečně ukládat i další sítě, například počítačové nebo optické, jejichž ukládání mimo kolektory je velmi náročné. 

                                                                                    zdroj: Technické sítě Brno


Video NO COMMENT: Současný stav kolektorů pod Brnem
video

NO COMMENT: Současný stav kolektorů pod Brnem

V Brně se kolektory hloubí už od 70. let minulého století. V polovině 90. let bylo rozhodnuto o investování bezmála dvou miliard do rozšíření sítě kolektorů. V současnosti je v zemi uloženo celkem 21 kilometrů kolektorů, z toho více než sedm kilometrů tvoří kolektory hlubinné, uložené až 35 metrů pod povrchem.

Video Události v regionech (Brno)
video

Události v regionech (Brno)

Události v regionech (Brno)

Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji.

NO COMMENT: Budování kolektorů pod Brnem

Brno už otevřelo Labyrint pod Zelným trhem a Mincmistrovský sklep
Podzemí pod Zelným trhem i Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí se staly největším turistickým lákadlem roku v Brně. V obou byly připraveny nové expozice, které mají, podle tvůrců, prvky zážitkové turistiky. Sklepní Labyrint pod Zelným trhem tvoří největší a nejširší komplex návštěvnické trasy, kde se provází téměř dvaceti sklepy. Otevření obou prostor se připravovalo dlouhá léta. Stavební úpravy stály sto milionů korun.

Video Prohlídka dokončovaného labyrintu s Alešem Svobodou, odborníkem na brněnské podzemí
video

Prohlídka dokončovaného labyrintu s Alešem Svobodou, odborníkem na brněnské podzemí

Prohlídka dokončovaného labyrintu s Alešem Svobodou, odborníkem na brněnské podzemí

Virtuální prohlídka mincmistrovského sklepa