Mendelova univerzita otevře v září školku

Brno – Vyzvednout dítě ze školky v místě pracoviště či studia je pro mnohé časově vytížené rodiče snem. Od září budou mít tuto možnost zaměstnanci a studenti Mendelovy univerzity v Brně. Ta jako třetí univerzita v republice zřídí ve svém areálu školku.

„Netrpělivě čekáme, až se školka otevře. Umístění dětí do ní by totiž manželce umožnilo návrat do práce. Navíc kdyby byly děti v areálu univerzity, mohl bych spojit cestu z práce s jejich vyzvednutím,“ myslí si jeden ze zaměstnanců Mendelovy univerzity Jiří Skládanka.

Školka bude asi deset minut chůze od hlavního areálu školy v prostorách kolejí. „Budeme mít dvě třídy s kapacitou pro osmačtyřicet dětí,“ uvedla iniciátorka projektu Lucie Janečková. Pobyt dětí ve školce ale nebude zadarmo. „Školné musí být zavedeno, protože provoz je finančně náročný. O jakou částku se bude jednat, není zatím jasné,“ dodala Janečková.

Firmy včetně univerzit, které školky zřizují, by mohly uplatnit na základě návrhu ministra Drábka od příštího roku slevu na dani. „Zároveň bude možné, aby i rodič, který dítě do školky umístí proto, aby se vrátil do práce, využil slevu na dani,“ řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Školku pro děti zaměstnanců a studentů vloni zřídilo i vedení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Podle koordinátory projektu Nikoly Hřibové se školka osvědčila. Vynachválit si ji nemohou ani rodiče. „Potřebovala jsem nastoupit do práce, když bylo dceři dva a půl roku. Jinde mi ji nevzali, takže mi to moc pomohlo,“ svěřila se matka předškolačky Alice Bednaříková.

Dalšími dvěma univerzitami, které mají vlastní školku, jsou Univerzita Palackého v Olomouci a ČVUT v Praze.