Lidé si mohli nechat zdarma prohlédnout problematická znaménka

Brno – Už pošesté si v rámci Evropského dne melanomu mohli lidé přijít nechat zkontrolovat problematická znaménka. Na brněnském náměstí Svobody lékaři zájemce vyšetřili ve speciálním stanu, stejně tak nabídli dermatologové své služby bezplatně i v ordinacích Masarykova onkologického ústavu či Fakultní nemocnice u svaté Anny. Na maligní melanom v Česku ročně zemře na tři stovky lidí. Za uplynulých 11 let osvětové akce se nechalo preventivně vyšetřit přes 45 tisíc pacientů.

Maligní melanom je dlouhodobě jedním z nejčastějších zhoubných nádorů kůže, přibývá ho hlavně u mladých lidí. I když nádor lze snadno, a tedy včas odhalit, ročně na něj v Česku zemře kolem 300 lidí. Zvrátit tuto statistiku se lékaři snaží prostřednictvím osvětových akcí a preventivních vyšetření, která každoročně nabízí na Evropský den melanomu. K původně belgické iniciativě se před 11 lety připojili i čeští lékaři.  

Počet melanomů stoupl v České republice za posledních 30 let více než čtyřikrát. Zatímco v roce 1970 bylo hlášeno 316 melanomů, v roce 2009 bylo případů už přes dva tisíce. K hojnějšímu výskytu nádorů přispívá hlavně dlouhodobé opalování. Nejvyšší nárůst zaznamenali lékaři u dívek a žen ve věku od 10 do 29 let. Do této rizikové skupiny patří i Tereza Otcová. „Máma po mně chtěla, abych se nechala vyšetřit. Mám znaménka na místě, které je rizikové, dají se snadno rozškrábnout,“ řekla mladá pacientka, jež využila dnešních bezplatných prohlídek a dorazila do ordinace doktorky Aleny Vičíkové ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. 

Vyšetřit by se měl nechat ten, kdo má:

- světlou kůži, mnoho pih

- větší množstvím mateřských znamének (více než 25)

- kožní nádor v rodině

- opakované spálení, návštěvy solária

- pravidelné dovolené u jižních moří nebo blízko rovníku

- nově vzniklé nebo měnící se pigmentové znaménko


Video Hovoří Alena Vičíková z Fakultní nemocnice u svaté Anny
video

Hovoří Alena Vičíková z Fakultní nemocnice u svaté Anny

„Vyšetření v rámci Dne melanomu je zdarma, ale i jindy je prohlídka hrazena v rámci platného pojištění. Pouze v případě, že naznáme, že jsou znaménka v pořádku, ale pacient je chce odstranit z kosmetických důvodů, pak za zákrok platí,“ objasnila Vičíková. 

Vyšetření Terezy Otcové dopadlo dobře. „Všechno je v pořádku, mám přijít za tři čtvrtě roku na kontrolu a mazat se kvalitními opalovacími krémy,“ řekla Otcová. Ne všichni pacienti ale přijdou včas. „Je to samozřejmě případ od případu. Snad každý dermatolog může potvrdit, že i do jeho ambulance už přišel někdo s pokročilou fází melanomu. Není také výjimka, že do ordinace přijde pacient s jiným kožním problémem. Až se tady svlékne, objevíme melanom, který už nějakou dobu má,“ potvrdila Vičíková.

Masarykův onkologický ústav na svých stránkách nabízí aplikaci pro výpočet četnosti výskytu různých typů rakoviny v závislosti na pohlaví a věku pacienta.


Důležité je odhalit maligní melanom včas. Biologicky se jedná o značně nebezpečný typ nádoru, který je schopen poměrně časně metastazovat. „Melanom je těžký zhoubný nádor. Ošetření se provede chirurgickým odstraněním a pak je pacient odeslán do péče onkologického ústavu. Je to ale nádor, na který jakákoliv následná léčba zabírá jen málo. Obecně je prognóza melanomu velmi špatná, přežití do 5 let po zákroku je nízké,“ řekla lékařka. Na druhé straně jde o nádor, který je uložen na kůži a je barevný. Proto je možné ho v naprosté většině případů odhalit v rané fázi, kdy je pravděpodobnost vyléčení téměř stoprocentní. 

„Do dvou ordinací Masarykova onkologického ústavu v Brně, které jsme vyhradili pro Evropský den melanomu, dnes přišlo 120 lidí. Z toho u jednoho muže byl diagnostikován melanom a 37 lidem naši odborníci doporučili odstranění  kožního útvaru,“ potvrdila mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová. Bezplatná vyšetření na Evropský den melanomu, kterých už za dobu konání akce využilo přes 45 tisíc lidí, nabízejí kromě brněnských lékařů i odborníci z Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech v Praze a Fakultní nemocnice v Ostravě.  

Melanom
Melanom

Jak poznat problémové znaménko?

Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do takzvaných ABCDE pravidel. Čím více písmenek je pozitivních u jednoho pigmentového znaménka, tím větší je pravděpodobnost, že se jedná o rizikový projev.

A (asymmetry): asymetrie

Varovným znamením je asymetrická skvrna, která nemá formu oválu či kruhu.

B (border): ohraničení

Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.

C (colour): barva

Také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.

D (diameter): průměr

Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.

E (elevation): vyvýšení

Pokud pozorujeme růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou postupujícího nádoru. Pokud však máme mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

Zdroj: Melanom.cz