Školáci navlékají pestrobarevný koberec z korálků

Ostrožská Nová Ves - Korálkiáda – celorepubliková sbírka, která má za úkol vytvořit světový rekord v délce navlečených korálků, právě vrcholí. V Ostrožské Nové Vsi se do ní zapojily desítky školáků. Akce České abilympijské asociace má mimo jiné pomoci i postiženým, kteří tyto barevné kuličky používají v chráněných dílnách.

Pestrobarevný koberec uprostřed knihovny v Ostrožské Nové Vsi vytvořily děti z tisíce korálků navlečených na metrové vlasce. Ještě dnes ráno daly dohromady 73 metrů. Každou chvíli ale přibývaly metry další. Sbírání a navlékání korálků místní školáky doslova uchvátilo. „Chtěli bychom vytvořit světový rekord,“ přiznala jedna ze školaček.

Akci po celé republice pořádá Česká abilympijská asociace. Kromě překonání světového rekordu v délce navlečených korálků má i humanitární cíl. Barevné kuličky získají vybrané chráněné dílny.

V chráněné dílně Slunečnice využívají korálky k výrobě stromečků štěstí. Na jeden jich navlečou až 500. „Pro všechny znevýhodněné lidi, kteří jsou u nás zaměstnaní, ať už jsou v kavárně, gastrodílně nebo jinde, je velmi důležité denně jemnou motoriku procvičovat,“ vysvětlila ředitelka Slunečnice Miluška Zvonařová.

Handicapovaní tak trénují i mozek, když musí přemýšlet o barvě i velikosti korálků. Navíc díky prodeji svých dílek dostanou za práci zaplaceno. Radost z dobře odvedené práce tam nikdo neskrývá.

Po celé zemi je na nitích navlečeno přes 5700 metrů korálků. Ke světovému rekordu schází přibližně 700 metrů. Zda jej organizátoři překonají, se ukáže 26. května v Pardubicích.