Žalobkyně navrhla vzít Ratha do vazby

Ústí nad Labem – Okresní soud v Ústí nad Labem obdržel návrh ústeckého krajského státního zastupitelství na vzetí Davida Ratha do vazby. Informoval o tom server iHned.cz s tím, že soud rozhodne zítra. Hejtman Středočeského kraje je obviněn z trestného činu přijetí úplatku. Ratha včera zatkla protikorupční policie poté, co převzal sedm milionů v krabici od bot.

„Mohu potvrdit, že Okresní soud v Ústí nad Labem před malou chvílí obdržel návrh Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem na vzetí do vazby obviněného, který je poslancem Parlamentu ČR,“ řekl serveru iHned.cz ústecký soudce Jan Tichý. Soud podle něj o návrhu rozhodne během zítřka. Připustil, že technicky bude snazší, když vyrazí soudce a zapisovatelka do Prahy.

David Rath byl zadržen včera večer, noc strávil v policejní cele. Zahájit trestní stíhání poslance umožňuje Ústava ČR v případě, že byl zadržen při páchání trestného činu či těsně poté. Souhlas s odevzdáním poslance soudu vydala v pondělí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Sněmovna na své následující schůzi rozhodne, zda s konečnou platností stíhání připustí.

Policie Ratha spolu s dalšími sedmi lidmi stíhá za poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky.Rathovo zatčení souvisí s předraženými nákupy v Centru akutní medicíny v Kladně (jeho stavba vyšla na 1,25 miliardy korun) a také v příbramské nemocnici. Podle serveru Lidovky.cz měla skupina organizovat i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci zámku v Buštěhradě.