Třinec bude mít nové nádraží

Třinec - Na rekonstrukci nádraží v Třinci dostanou České dráhy téměř o polovinu vyšší dotaci, než je obvyklé. Získaly k tomu souhlas Evropské komise. Stavbu chtějí zahájit do roka. Podobu nádraží už jeho autor představil městu.

55 let staré třinecké nádraží čekají velké změny. Budova přijde o obě křídla a také o obytnou věž. ČD se tak zbaví nepotřebných prostor, město naopak získá chybějící místo pro parkoviště a architekt víc denního světla pro nádražní vestibul. „Dochází k demolici té nejvyšší části budovy. Do toho se vestaví nová konstrukce, celá oceloskleněná a dostane do toho prostoru světlo a celý ho opticky zvětší a prosvětlí,“ říká autor nové podoby nádraží Tomáš Velehradský. Přestavba nádraží včetně úpravy jeho okolí má stát téměř 70 milionů korun. O náklady se podělí ČD s městem. Z evropských peněz by na to měli dohromady získat asi 50 milionů korun. Tak vysokou dotaci musel schválit Brusel.

Video Reportáž Dagmar Famfulíkové
video

Reportáž Dagmar Famfulíkové

 

EU nakonec Českým drahám uhradí 70 procent nákladů, městu dokonce 85 procent. S rekonstrukcí chtějí ČD začít příští rok na jaře. Předpokládají, že nové nádraží bude hotovo nejdéle o rok později.