Skanzen v Rožnově obohatila pohřební kaplička z 18. století

Valašská Bystřice – Ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm vyrostla další stavba – kopie barokní kaple z poloviny 18. století. Stavba se k původnímu pohřebnímu účelu vrátila alespoň výzdobou interiéru. Ve Valašském muzeu v přírodě dnes stavbu slavnostně otevřeli, požehnal jí i kněz.

Nevelkou obdélnou stavbu se zaoblenou apsidou ve Valašské Bystřici nechal na vlastní náklady vystavět bystřický fojt a portášský velitel Jiří Křenek st. v polovině 18. století. „Zamýšlel ji jako kapli pohřební, odkud byly vypravovány průvody s rakví na hřbitov v místě současného kostela. Účelu odpovídá také zařízení jejího interiéru,“ vysvětlil mluvčí Valašského muzea v přírodě Daniel Šamánek. „Kaple byla místem shromáždění, kde si lidé vytvářeli vztah k Bohu i člověku,“ dodal rožnovský kněz Kamil Obr.

Komu byla kaple původně zasvěcena, se historikům nepodařilo zjistit. V Rožnově pod Radhoštěm proto zvolili archanděla Michaela, který je na vyobrazeních Posledního soudu zobrazován jako průvodce duší do ráje s vahami v rukou. „Autorem ústřední plastiky je místní akademický sochař Martin Gaja,“ řekl Šamánek.

Kopie kaple vybudované z cihel na kamenné podezdívce teď doplnila stovku typických lidových staveb ve skanzenu. S originálem jsou si k nerozeznání podobné. 

Ta původní už sice svému účelu neslouží, zůstává ale v dobrém technickém stavu. „I přes množství novodobých úprav ji můžeme považovat za nejstarší sakrální stavbu dochovanou na území obce Valašská Bystřice a za typického představitele drobné sakrální architektury valašského venkova období baroka,“ dodal Šamánek.