Ocenění studenta, který v Lounech pomohl zachránit lidský život

V Lounech ve středu 16. května přijal starosta Radovan Šabata se svojí zástupkyní Editou Hořejší studenta Obchodní akademie Matěje Kočího. Ten v únoru cestou ze školy poskytl první pomoc muži, který na ulici zkolaboval. Velká skromnost hlavního aktéra nicméně zavinila, že se veřejnost dozvěděla o jeho hrdinském činu až nyní.

Je 29. února 2012 a osmnáctiletý student Obchodní akademie v Lounech Matěj Kočí jde po vyučování na ubytovnu školy. Cestou je první u ležícího pána, který náhle zkolaboval a neváhá a poskytuje první pomoc. Zároveň volá Záchranou službu a s náhodnou řidičkou kolemjedoucího auta okamžitě zahajuje umělé dýchání a masáž srdce. To už ale přijíždějí záchranáři, přebírají si pacienta a hlavně oceňují první pomoc, díky které byl zachráněn lidský život.

Matěj Kočí
Matěj Kočí

Matěj se se zážitkem svěřil na učilišti  jen jedné osobě. O činu věděl vedoucí domova mládeže  Miroslav Dziak, který o tom informoval ředitele školy Miloslava Boudu. Ovšem v běhu událostí se na to pozapomnělo, až do doby, kdy se o činu zmínila jedna tiskovina. Tím se to doneslo až na lounskou radnici a ve středu 16. května přijal skomného studenta a sportovce starosta Loun Radovan Šabata se svojí zástupkyní Editou Hořejší. Po poděkování Matěj prozradil, že se narodil v Ústí nad Labem a že je ve třetím ročníku Obchodní akademie v Lounech. Zde i závodně jezdí na kole za TJ Stadion Louny (denně natrénuje v průměru 100 km) a ředitel školy na něho říkal jen slova obdivu i co se týče studijních výsledků.

Z přijetí Matěje Kočího na radnici
Z přijetí Matěje Kočího na radnici

Není jistě bez zajímavosti, že v záchraně života mu pomohla i zkušenost na základní škole se zdravotní výukou na figuríně. A pokud by se náhodou našla i řidička, která se záchranou života také pomáhala, starosta Loun by velice rád poděkoval i jí. Na snímku zleva – zástupkyně starosty Edita Hořejší, starosta Radovan Šabata, student Matěj Kočí a ředitel OA Miloslav Bouda.

Ladislav Bába, Louny