Jedna z budov Filozofické fakulty Masarykovy univerzity už neexistuje

Brno - Z místností, kam studenti desetiletí docházeli na výuku, zbyla už jen hromada suti. V neděli ráno do areálu Filozofické fakulty na ulici Arneho Nováka v Brně zamířili dělníci s těžkou technikou. Budova B2, která sloužila studentům téměř sto let, je tak už minulostí.

„Osud této budovy je bohužel velmi smutný. Byla postavena jako provizorium s délkou životnosti patnáct let. Dnes tomu je skoro sto let, co stojí. Budova je neopravitelná, má slabé základy, takže bude zbourána,“ řekl už dříve tajemník Filozofické fakulty MU Ivo Jurtík.

Kvůli havarijnímu stavu uzavřelo vedení fakulty budovu B2 už v létě roku 2009. Na jejím místě by měla během příštích dvou let vzniknout budova se šesti nadzemními a dvěma podzemními podlažími, ve kterých budou nové výukové prostory, depozitář knih či podzemní parkoviště. Dělníci také kompletně zrekonstruují budovy A a B1.

Video Bourání Filozofické fakulty začalo
video

Bourání Filozofické fakulty začalo

Někteří studenti, kteří dříve docházeli na výuku právě do přestavovaných budov, jsou nyní roztroušeni po celém městě. Část se jich například přesunula do budovy bývalého česko-německého gymnázia na Veveří ulici v Brně. Další část dochází na přednášky a semináře do areálu Lékařské fakulty na Komenského náměstí.

Filozofická fakulta je poslední fakultou Masarykovy univerzity, které ještě nebyla zrekonstruovaná. Projekt, který je hrazen převážně z fondů Evropské unie, přijde na půl miliardy korun. Celá přestavba by měla být dokončena v srpnu 2014.

Nových prostor se dočkají ještě další dvě fakulty Masarykovy univerzity. Pedagogická fakulta získá nový pětipatrový dům, ve kterém bude prostor pro doktorandy i přes sto nových studijních míst. Fakuta informatiky bude mít také novou budovu, do které vedení hodlá umístit posluchárny, laboratoře či knihovnu.