Policisté doprovodili Předmostskou Venuši do Přerova

Přerov - Za přísných bezpečnostních opatření a doprovodu po zuby ozbrojených policistů zamířila do Přerova národní kulturní památka – Předmostská Venuše. Do města, kde byla nalezena, se vrací poprvé po 120 letech. Muzeum Komenského totiž pro jeden z nejvýznamnějších skvostů starší doby kamenné chystá výstavu.

Píše se o ní v učebnicích dějepisu. Před zraky lidí se ale klenot pravěkých sbírek dostane z trezoru jen výjimečně. Do Přerova ji přivezla tři auta policistů v kuklách se samopaly.  Osmdesát devět kilometrů urazili za pětadvacet minut.

Rytina ženy na mamutím klu. Mimořádně výjimečný nález dokumentující období lovců mamutů. Tedy 31 – 22 tisíc let před naším letopočtem. V přerovské lokalitě Skalka ji v roce 1895 objevil Martin Kříž. „V tomto případě se nejedná o figurku, jedná se o rytinu provedenou geometrickým stylem, jednotlivé části ženského těla jsou ztvárněny pomocí kombinace geometrických ornamentů,“ poukazuje archeolog Aleš Dreschler.

Video Reportáž Radky Štědré
video

Reportáž Radky Štědré

Desítka po zuby ozbrojených policistů  dohlížela na vzácnou památku přesně do chvíle, než ji odborníci uložili do trezoru. Kvůli národní kulturní památce se výstavní sál rozrostl o speciální vitrínu. Bezpečnostní skla budou Venuši ukrývat na výstavě od čtvrtka až do 25. září. Pak se za stejných bezpečnostních opatření vrátí zpátky do trezoru v Brně.