Bývalý vězeňský lékař čelí soudu za obchod s psychofarmaky

Ostrava - Někdejší lékař ostravské věznice Heřmanice Antonín Strapina se měl zaplést do nelegálního obchodu s psychofarmaky. Svému komplici měl dodat víc než 5 tisíc balení léků - ty jsou dostupné většinou jen na recept. Medikamenty si přes internet koupily stovky lidí. Případ začal rozplétat krajský soud v Ostravě.

Ve věznici léčil odsouzené, po práci měl pak načerno obchodovat s psychofarmaky. Razítko lékaře otevíralo Antonínovi Strapinovi dveře do lékáren, kde nakupoval léky na předpis a obratem je prodal komplici Vlastimilovi Hýžovi. Za téměř tři roky šlo o více než 5300 balení 18 druhů léků. Nejčastěji proti depresi a bolesti. Vedení heřmanické věznice se k případu odmítlo vyjádřit. Ředitel věznice Petr Kadlec Českému rozhlasu dříve řekl, že kauza lékaře Strapiny nemá souvislost s jeho prací s odsouzenými.

Lékařův komplic Vlastimil Hýža léky vzápětí prodal přes internet, nejčastěji v Ostravě, Havířově a v Praze. Lidé mu zaplatili přes pět a půl milionů korun. Obžalovaným teď hrozí tresty v rozmení 8 až 12 let vězení. Lékař se před soudem hájil tím, že nic protizákonného neudělal. Řekl, že léky nakupoval s podnikatelským plánem, protože řada jeho pacientů projevila zájem o opakovanou léčbu.