ČEZ žádá za údajně neoprávněný odběr 415 tisíc

Opava - O rekordní sumu více než 400 tisíc korun za údajně neoprávněně odebranou elektrickou energii žaluje společnost ČEZ Janu Landkašovou z Opavy. Firma tvrdí, že při kontrole zjistili její pracovníci a následně také znalec násilný zásah do elektroměru, který zaznamenával odběry v hospodářské budově. Jana Landkašová to odmítá.

16. únor 2009. Na záběrech pořízených synem žalované Jany Landkašové demontují pracovníci elektrárenské firmy ČEZ elektroměr z domu ženy v Opavě. Elektroměr zaznamenával spotřebu elektřiny v prostorách, které si od paní Landkašové pronajímala firma její dcery vyrábějící plastové výrobky. ČEZ pak škodu vypočítal na 415 tisíc korun. Jana Landkašová zaplatit odmítá a tvrdí, že se sama stala obětí komplotu. Jak právní zástupkyně energetiků, tak i samotná firma ČEZ se k probíhajícímu soudu vyjadřovat nechtějí. „Obecně však můžeme konstatovat, že při odhalování neoprávněných odběrů používáme sofistikované metody, které jednoznačně prokazují zásahy do distribuční soustavy nebo měřícího zařízení,“ uvedl mluvčí ČEZu Jaroslav Jurča.

Podle znalce, kterému společnost ČEZ předala elektroměr ke zkoumání, do něj někdo násilně vnikl a upravil číselník. Dokazují to údajně poškozené plomby a upevňovací šrouby. „Obě plomby byly násilně rozevřené a poté byly opět zmáčknuté, aby se na první pohled jevily jako nepoškozené,“ potvrdil znalec obžaloby Kamil Maryško.

„Ten ČEZ, jak to odebíral, tak v tom vrtal. To bylo čisté, ale oni tam ty vrypy udělali a prostě to zmanipulovali,“ tvrdí žalovaná Jana Landkašová. Soudce odročil případ na červenec, kdy proběhnou výslechy dalších svědků.