Policisté v civilu na přechodech pokutovali neukázněné chodce

Brno - Celokrajská akce dopravních policistů si vzala na mušku chodce, kteří nedodržují pravidla silničního provozu. Reagují tak na své vlastní zkušenosti s pěšími, kteří nebezpečným přecházením přes vozovku ohrožují nejen svůj život, ale i život dalších účastníků silničního provozu. Konkrétně v Brně tak hlídkovali dnes policisté na 21 nejkritičtějších místech, kde mají s chodci nejhorší zkušenost. Jen na přechodu frekventované křižovatky v ulicích Dornych a Plotní, kam se vydal štáb České televize, přešlo během jediné hodiny deset lidí na červenou.

„Zhoršující se zkušenosti s chodci a s tím, jak ignorují stále častěji dopravní předpisy, donutily policii sáhnout k tvrdšímu opatření a na inkriminovaná místa byli vysláni policisté v civilu,“ uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Na chodce dnes tedy nečekali jen policisté v uniformách, ale také strážci zákona v civilním oblečení.

Akce začala v ranních hodinách a bude pokračovat dnes odpoledne mezi 15. a 17. hodinou, kdy je na ulici nejvíce lidí vracejících se například ze zaměstnání. Policisté při ní udělovali pokutu 500 korun.

Počet obětí stoupá

Na jihomoravských silnicích zemřelo letos už deset chodců. Ve srovnání se stejným obdobím loni je to o čtyři pěší více. Lehké zranění utrpělo 100 a těžké 30 chodců. Jejich celkové počty mírně vzrostly. Letos se stalo v regionu 145 nehod s účastí chodců.

„Čísla jasně ukazují, že se zhoršují následky nehod. Lidé přecházejí silnice mimo přechody, na červenou, někde dokonce přebíhají za provozu silně frekventované komunikace,“ uvedl Šváb. Policisté se setkali i s případy, kdy podnapilí lidé polehávají na silnicích.