Polská malířka Anna Zych vystavuje v Ostravě

Ostrava - V ostravské Galerii7 vystavuje své kresby a malby polská malířka Anna Zych. Tato výtvarnice nejčastěji zachycuje lidský akt. Sama tvrdí, že právě pro téma své tvorby má problém vystavovat v konzervativním Polsku a většinu svých dosavadních expozic tak zatím pořádala v Čechách nebo na Slovensku

Láska, vášeň, ale také závist nebo nenávist. Obrazy Anny Zych zachycují lidské emoce, které jsou podkresleny erotikou. Nepracuje s modelem, tvoří pouze na základě své představy.

„Podléhám svým emocím a pocitům, často dost silně cítím ten akt, kosti člověka, jeho tělo. Přes tělo chci zachytit ty nevážnější emoce,“ popisuje umělkyně Anna Zych.

Video Reportáž Evy Klucho
video

Reportáž Evy Klucho

V naprosté většině případů se na jejich plátnech objevují figury, osoby. Silné emoce v kombinaci s erotickým nábojem jsou podle autorky pro Polsko příliš silnou kávou. Možnost vystavovat ji tam byla několikrát zamítnuta.

„Polsko je konzervativní zemí, je tam malý zájem o umění, ale o to větší je zájem o politiku. Není to řečeno přímo, ale vždy je nějaké posunování termínu výstavy do neurčita,“ líčí malířka.

Anna Zych se věnuje kresbě i malbě a jak sama říká, podle techniky volí téma. Její obrazy budou v Galerii 7 do 23. června.