Zloději na Novojičínsku mají nový trik, jak obelstít bezpečnostní rám v obchodech

Nový Jičín - V obchodech na Novojičínsku se objevil nový nešvar. Zloději tady začali používat speciálně upravené tašky, ve kterých vynášejí kradené zboží, aniž by reagoval bezpečnostní rám. Podle statistik britské studie The Global Ratail Theft Barometr zaměřené na ztráty na pultech obchodů se v Česku krade nejvíc v celé evropské sedmadvacítce.

Hypermarket v Novém Jičíně. Sehraná trojice přibližně 35letých zlodějů přichází do prodejny a zastavuje se u regálu s drahým alkoholem. Místo v nákupním vozíku končí láhve v tašce vystlané alobalem a magnetem. „Prošli samoobslužnou pokladnou bez zaplacení a bezpečnostní rámy díky speciálně upravené tašce nereagovaly,“ uvedl policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Tato trojice během dvou dnů ukradla z obchodu nejméně 20 lahví alkoholu za bezmála 20 tisíc korun.

Loni policisti v Česku řešili denně 500 krádeží v obchodech. Zloději ukradli zboží za sedm miliard korun. Oproti předloňsku se ale v tuzemských prodejnách krade míň. Tehdy zmizelo z pultů zboží bez zaplacení za devět miliard korun. Důvodů, proč Česká republika dominuje evropským statistikám, je podle policistů několik. Nejčastěji uvádějí děravou legislativu, neloajální zaměstnance obchodů a diskutabilní úroveň řady bezpečnostních agentur.