Filmový publicista představil Ostravu ve filmové a televizní tvorbě

Ostrava - Publicista a filmový kritik Martin Jiroušek představil Ostravu ve filmové a televizní tvorbě. Na přednášce v ostravském Domě umění viděli návštěvníci ukázky filmů z počátku i konce dvacátého století, které se natáčely v Ostravě.

Film Šachta pohřbených ideí v Ostravě vznikl v roce 1921. Z němého filmu se dochovala jen část. Příběh dělníků, který přibližuje problematiku těžby uhlí na Ostravsku, se odehrává v období první republiky.

„Jako první zpracovává tento film sociální problematiku a pohlíží na život horníků tady i ze sociální stránky,“ uvedl Martin Jiroušek.

Jedno mají všechny filmy, které se natáčely v Ostravě společné – průmysl.

„Industriální stránka Ostravy je velkým lákadlem pro filmaře. Dalo by se říct, že u nás nemáme žádné jiné podobné místo. Ten průmysl je neodmyslitelně spjatý s Ostravou,“ dodal Jiroušek.

Snímek Tři tuny prachu řeší problematiku prašnosti v moravskoslezské metropoli, která je stále aktuální. Film Rychlík do Ostravy zachycuje partu montérů při obtížné montáži nástavce na výškový komín.

Video Reportáž Evy Klucho
video

Reportáž Evy Klucho

Martin Jiroušek také připomenul jeden z prvních barevných filmů Tanková brigáda z roku 1955, kde hlavní roli sehrál Most Miloše Sýkory. Na filmové ukázky se přišel podívat také Bohumír Sládek, který si natáčení filmu v Ostravě pamatuje.

„Viděl jsem scénu, kdy džíp vyjel od radnice a na Sýkorově mostu pak dostal zásah. My jsme jim tam právě vlzeli do záběru,“ vzpomínal Bohumír Sládek.

Ostrava si ve filmu zahrála také na konci 70. let, a to i s největšími hvězdami té doby – například ve snímku Parta hic. Ostravu ve filmu mohou diváci také pravidelně vídat na filmovém festivalu Ostrava kamera oko, kde jí organizátoři věnovali vlastní filmovou sekci.