Moravanské referendum zastaví územní rozvoj, nechtějí splynout s Brnem

Moravany - Obyvatelé Moravan u Brna si nepřejí spojení obce s Brnem. Devadesát procent z nich totiž hlasovalo v místním referendu pro ukončení územního rozvoje, kterým by se obec s krajským městem téměř propojila. Prakticky to znamená, že se v Moravanech už nebude dál hromadně stavět a vedení obce nechá vypracovat nový územní plán. K volbám přišlo 795 lidí z celkového počtu 1617 oprávněných voličů.

Rozhodnutí přijaté v místním referendu je tak podle vedení obce závazné. „Nyní svoláme v nejbližším možném termínu veřejné zasedání, kde by mělo vzniknout usnesení o zadání nového územního plánu,“ popsal následující kroky místní zastupitel Jan Vondrák. Úkolem vedení Moravan také bude minimalizovat škody pro investory a obec samotnou. Minulé vedení města totiž nastartovalo projekt rozvoje, který počítal s připojením Moravan k Brnu. Podle současných zastupitelů to ale není dobrá cesta. Ke změně budoucího směřování obce chtěli získat souhlas obyvatel, a to se jim v pátečním referendu podařilo. Moravany leží zhruba osm kilometrů od centra Brna a žije v nich 2129 lidí.

Otázka referenda byla stanovena jako žádost zastupitelů o získání mandátu od občanů k zadání nového územního plánu, který ukončí další rozvoj obce. Některým místním se nelíbilo, že Moravany, ležící v těsné blízkosti Brna, prošly v posledních letech rozsáhlým stavebním boomem, při kterém kolem obce vzniklo několik satelitů s desítkami rodinných domů. Zastupitelé se přitom zavázali, že výsledky referenda pro ně budou při schvalování podoby územního plánu závazné.

/*json*/{"map":{"lat":49.160828192294,"lng":16.586265563965,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.148927637807,"lng":16.580429077148,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Pokud by lidé v referendu zvolili variantu umožňující zastavění všech dostupných parcel, rozrostly by se Moravany do té míry, že by se prakticky spojily s Brnem. Počet obyvatel by navíc mohl narůst ze současných necelých 3 tisíc až na 7 a půl tisíce obyvatel. Ještě před pár lety to byla jen asi tisícovka lidí. „Tato varianta nerozvíjí obec z hlediska zdravotního střediska, sportovišť, z hlediska toho, co tady občané potřebují,“ kritizovala návrh například obyvatelka Moravan Hana Krásová.

Opozice lidi vyzývala, aby k referendu vůbec nešli. „To si vymysleli koaliční zastupitelé jako berličku, aby zodpovědnost ze sebe přenesli na občany,“ stěžoval si opoziční zastupitel Marian Bezák (ODS). Radnice se proto připravila i na možnost, že referendum bude neplatné. V takovém případě by o novém územním plánu rozhodli sami zastupitelé.


Problémy s územním plánem

Podobu územního plánu, která připouštěla rozsáhlou výstavbu bytů a domů na nově vymezených plochách v obci, loni zrušil Nejvyšší správní soud. Důvodem byly nedostatky při posuzování vlivu na životní prostředí. Změny navíc umožnily proměnu 30 hektarů převážně orné půdy na další stavební parcely pro stovky bytů i rodinných domů. Ceny těchto pozemků se pohybovaly v řádech tisíců korun za metr čtvereční. Podle kritiků ale obec nemá pro takovou výstavbu dostačující infrastrukturu.

Ústecký magistrát nařídil odstranění části staveb vlivného podnikatele Patrika Oulického v Moravanech na Ústecku.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Názor na plánovanou výstavbu po čase změnila starostka obce Marie Benešová (ČSSD), ačkoliv změny územního plánu schválili zastupitelé právě pod jejím vedením. „Nejsou dostatečné regulativy, abychom mohli po investorech vymáhat třeba postavení silnic,“ uvedla Barešová při jednání u Nejvyššího správního soudu. Jenomže radnice už v minulosti prodala soukromému investorovi pozemky za desítky milionů korun a část z těchto peněz utratila při stavbě mateřské školy.