Stovky lidí bojují kvůli skládce za bývalého starostu

Mistřice - Několik stovek obyvatel vesnice na Slovácku bojuje za svého bývalého starostu Martina Ondrouška (nez.). Toho zlínská policie společně s inspekcí životního prostředí obviňuje z provozování černé skládky. Měl na ni se svojí firmou vozit odpad. Podle policie tak ohrozil nejen životní prostředí, ale také zanedbal povinnosti při správě cizího majetku. Jako zastupitel navíc zneužil pravomoc úřední osoby. Na jeho stranu se teď ale postavili obyvatelé obce. Petici podepsalo přes 500 lidí.

Petici na podporu bývalého starosty organizuje zastupitel František Abrhám (KDU-ČSL). Podle něj na skládku nevyvážel jen samotný starosta, ale i lidé z vesnice i okolí. Na skládku bylo v letech 2008 až 2010 navezeno přibližně 1500 tun převážně směsného odpadu, suti a zeminy. Velké množství odpadu se na skládku vyvezlo po roce 1989. Zastupitel exstarostu hájí, že to byl právě on, kdo důsledně dohlížel na to, co se na skládku vyváží. Podle něj se jednalo jen o suť a zeminu, žádný nebezpečný odpad se tam nehromadil, tvrdí Abrhám. Za celým obviněním je podle něj lidská závist.

Dnes jsou tisíce tun odpadu zahrnuty. Nikdo ale neví, co se přesně pod zeminou nachází. Odstranění skládky přitom bude stát minimálně milion a půl. Problémy se skládkou nyní řeší Česká inspekce životního prostředí, která kvůli ní zahájila správní řízení. „Inspekce provedla na skládce několik kontrol a zjistila, že provozovatel porušil hned několik podmínek integrovaného povolení,“ řekla Ivana Awwadová, tisková mluvčí České inspekce životního prostředí. Rozhodnutí, co se skládkou bude, je ale nakonec na krajském úřadě. Ten také stávající vedení obce požádalo o pomoc. Podalo si projekt na likvidaci skládky a čeká, zda mu kraj finančně pomůže. „Na nejbližším zastupitelstvu se také budeme zabývat otázkou, jestli nedat likvidaci skládky zastupiteli k úhradě,“ dodal starosta Mistřic Vladimír Sedláček (KDU-ČSL).

Černá skládka v Mistřicích
Černá skládka v Mistřicích
Více fotek
  • Černá skládka v Mistřicích zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3258/325723.jpg
  • Černá skládka v Mistřicích zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3258/325722.jpg
  • Černá skládka v Mistřicích zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3258/325721.jpg

Martin Ondroušek se k celé záležitosti odmítl vyjádřit. Kriminalisté, kterým se ale přiznal, jej obvinili z neoprávněného nakládání s odpady, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Kumulací takového množství činů může pak být odsouzen k vysokému trestu. „Horní hranice sazby se pohybuje na hranici deseti let,“ uvedl vyšetřovatel.

Skládka byla v Mistřicích již od roku 1984, kdy se na ni jako na jedno ze tří míst začaly svážet ruiny zřícené haly podniku Mesit, v níž zemřelo 18 lidí. Do roku 1989 její existenci nikdo neřešil. Po roce 1990, kdy se změnil zákon a nastavila se pravidla pro skladování odpadu, měla mistřická skládka buď zaniknout, nebo se podle pravidel kultivovat. K tomu však nikdy nedošlo. Místo skládky bylo sice zabezpečeno závorou, ale odpad se na ní nově objevoval stále. Zcela v rozporu se zákonem ji začal využívat ke svému vlastnímu podnikání místní zastupitel a bývalý starosta, čímž podle policie spáchal trestný čin.