Švédská choreografka řeší patologický vztah matky a dcery

Ostrava - Dvě mimořádná taneční představení nabídne ostravský klub Cooltour. Formace VerTeDance vystoupí s dílem švédské choreografky Charlotty Öfverholm nazvaným Found & Lost, který zachycuje patologický vztah matky a dcery. Výtvarně minimalistické představení zatančí Andrea Miltnerová.

Found and Lost. Choreografie pro dvě silné ženy, která se nevyhýbá drsným a někdy až sebedestruktivním obrazům lidského těla. V roli matky se divákům představí Tereza Ondrová, dceru ztvární Veronika Kotlíková.

„Je to matka, která je velmi ambiciózní, částečně sobecká. To, že má dceru, je jí trochu na obtíž,“ říká představitelka matky Tereza Ondrová.

Video Reportáž Evy Klucho
video

Reportáž Evy Klucho

Dceru tančí Veronika Kotlíková. Do jisté doby matku bezmezně miluje a snaží se jí vyplnit vše, co jí na vidí na očích.

Autorka představení, švédská choreografka Charlotta Öfverholm, je v Čechách známá hlavně pražskému publiku, kde spolupracuje například s tanečníkem a choreografem Janem Kodetem.

„Nebojí se ukazovat i nehezké tváře a charaktery, její představení jsou hluší a niternější než je obvyklé,“ tvrdí organizátorka akce Eva Friedlová.

A právě proniknout do nitra patologického vztahu bylo pro obě tanečnice asi to nejtěžší.

„Bylo těžké se do těch rolí dostat, protože máme s Veronikou jiné zkušenosti se svými matkami,“ potvrzuje představitelka matky.

Představení Found and Lost má nejen silný taneční výraz, ale také silnou hudbu. „Obsahuje zvláštní zvuky, které například připomínají koncentrační tábory,“ tvrdí Tereza Ondrová.

Protipólem choreografie Found and Lost bude expresivní, výtvarně minimalistické a technicky precizní představení Fractured britské tanečnice a choreografky českého původu Andrey Miltnerové.