Odsouzený starosta Kokrhánek se opět ujal vlády v Hajanech

Hajany – Po několika měsících ve vazbě se nepravomocně odsouzený starosta Hajan Jaroslav Kokrhánek vrátil do úřadu. V březnu ho soud potrestal za nezákonný prodej obecních pozemků, které měly jít do restituce, téměř čtyřletým vězením. Rozsudek je zatím nepravomocný, starosta se proti němu odvolal. Jeho návrat v obci způsobil rozruch.

Štáb ČT se za Jaroslavem Kokrhánkem dnes do obce vypravil, ale nenašel ho ani doma, ani na úřadě. Nezvedal ani svůj mobilní telefon. Před několika dny složil dvoumilionovou kauci a mohl tak opustit vazbu. Jeho spis mezitím doputoval na Krajský soud v Brně, k němuž se starosta Hajan odvolal. Kdy odvolací řízení soud otevře, zatím nikdo neví.

Jakmile někdo v Hajanech zahlédne objektiv kamery, utíká. Nikdo nechce o zatím nepravomocném odsouzení a  návratu Jaroslava Kokrhánka z vazby rovnou zpátky na radnici mluvit. Na otázku, jestli je správné, aby obec vedl někdo, koho soud potrestal za nezákonný prodej obecních pozemků, někteří jen krčí rameny. „Lidí je tady v obci hodně málo a opravdu tady o tom nikdo nemluví,“ potvrdila náladu v obci místní prodavačka.

Část obyvatel ale o Kokrhánkově vině nepochybuje. „Jistěže to udělal špatně, když pozemky prodal za padesát až sto korun na metr a investoři je pak obratem prodali za 1 500 korun. To ani nemusel nikdo soudit. A to tady ještě jsou ty restituce, vždyť on je ani prodat nesměl. Jak toto všechno dopadne, to ví Bůh,“ podělil se o svůj názor jako jeden z mála občan Hajan.

Chová se pořád stejně suverénně, říká část Hajanských

Jaroslav Kokrhánek minulý týden vyšel z vazby a ve středu už hájil před přestupkovou komisí svého zetě Tomáše Vícha, jenž patří mezi pět zastupitelů odsouzených ve stejné věci jako starosta. Komise projednávala stížnost osmdesátileté ženy, kterou Vícha na zastupitelstvu okřikl slovy „Drž hubu, ty udavačko!“. Včera přišel ze strany klanu Kokrhánků protiútok – Vích podal na ženu stížnost kvůli tomu, že prý je označila za kriminálníky. Podle Víchy se tak dotkla jejich cti a způsobila tím ženě Jaroslava Kokrhánka újmu. Podle informací ČT žena obvinění rezolutně odmítla a i nadále požaduje omluvu za vulgární napadení.

„Potkal jsem ho na přestupkové komisi. Choval se úplně suverénně. Hned říkal, že rozsudky jsou nepravomocné, že se odvolal. Tvářil se jako nevinný a zdůrazňoval, jak na to celá rodina doplácí,“ popsal svědek vypovídající přes komisí Vítězslav Nováček.

Situace v Hajanech je tak do očí bijícím příkladem toho, kdy dva zastupitelé a starosta navzdory verdiktu soudu, byť nepravomocnému, zůstávají v čele obce. Pro srovnání jiný aktuální případ z většího města - dnes už bývalý starosta Vyškova Jiří Piňos (ČSSD) na svůj post rezignoval poté, co jej policie jen obvinila (tedy nikoliv obžalovala, nemluvě o verdiktu soudu) z porušování povinností při správě cizího majetku. Až pokud prokáže svoji nevinu, bude mít šanci se do čela radnice vrátit zpět. 


„Pokud vím, tak se všichni odsouzení odvolali a na vedení obce ani jejich chování se bohužel nic nezměnilo. Neustále se k tomu staví tak, že oni nic, že nejsou pravomocně odsouzení. Nefunguje u nás to, že by kvůli této kauze odstoupili, ačkoliv si myslím, že by měli,“ uvedl opoziční zastupitel Drahomír Kolbert. Podle něj má řada obyvatel Hajan stejný přístup. „Někteří dokonce říkají, že my, kteří jsme si stěžovali, jsme chudáka starostu dostali do kriminálu,“ dodal.

Za nevýhodný prodej restitučních pozemků bylo odsouzeno 6 zastupitelů

Letos v březnu vynesl nad Kokrhánkem brněnský okresní soud verdikt, podle něhož má starosta ve vězení strávit tři roky a osm měsíců. Podle soudu Kokrhánek nezákonně spolu s dalšími pěti zastupiteli, které už soud v minulosti nepodmínečně odsoudil tříletému trestu s pětiletým odkladem, prodal obecní pozemky, jež měly jít do restituce. Soud Kokrhánkovi neuvěřil, že o restitučních nárocích nevěděl. Všichni se proti verdiktům odvolali, nejsou tedy pravomocné.

Pochybný prodej pozemků se Kokrhánkovi jako hlavnímu aktérovi podařilo protlačit díky tomu, že sedmičlenné zastupitelstvo bylo téměř celé složeno z jeho rodiny. Potenciální stavební parcely navíc prodaly pod cenou – za 25 až 100 korun na metr. „V této lokalitě se pohybuje metr čtvereční stavebního místa okolo 1 500 korun. Ty pozemky byly prodány podhodnocené,“ dodal tehdy další místní Drahomír Kolbert. Do obecní kasy přiteklo osm milionů, noví majitelé ale pozemky prodali v řádu několika měsíců s dvanáctimilionovým ziskem.

Na případ upozornil pořad Reportéři ČT. Podívejte se na reportáž, která kauzu odstartovala.Noční můra Hajan ale nadále pokračuje. Starosta se dopustil trestného činu podvodu na kupujících. Pokud soud rozhodne, že pozemky mají být vráceny restituentům, hrozí, že veškerou škodu, tedy přibližně dvacet milionů korun, bude muset obec zaplatit ze svého.