Slavná Balada pro banditu se vrací do Ostravy

Ostrava – Činoherní soubor Národního divadla moravskoslezského po letech oživuje legendární muzikál Balada pro banditu, k níž texty napsal Milan Uhde a hudbu složil Miloš Štědroň. Představení, které režíruje Peter Gábor, bude mít premiéru 14. června. V hlavní roli Nikoly Šuhaje diváci uvidí Igora Orozoviče.

Autoři vycházeli z románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj Loupežník, který se odehrává v Podkarpatské Rusi. Baladu pro banditu napsali v sedmdesátých letech pro brněnské Divadlo na provázku.

Velmi úspěšné představení pak v roce 1978 převedl do filmové podoby režisér Vladimír Sís. Film s Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou v hlavních rolích baladu o loupežníkovi plnou krásných písniček masově zpopularizoval.

Při příležitosti znovuuvedení hry přijedou do Ostravy i oba autoři. „Oba se zúčastní debaty v Antikvariátu a klubu Fiducia, která bude dva dny před premiérou,“ uvedla mluvčí divadla Viola Kučerová.

Milan Uhde, který se za totality nemohl k autorství textů oficiálně hlásit, protože měl zakázáno publikovat, nedávno vzpomínal v Českém rozhlase: „Balada pro banditu je baladou pro banditu ve mě. To není balada o banditovi, ale to je balada, která vypráví o hnutí mysli člověka, který je přitisknut ke zdi, který je zakázán a říká: Já se pomstím na vlastní pěst, já něco rozhodně udělám, ať to stojí všechy lidi, a mě taky, život.“

Ostravské divadlo hrálo tento muzikál naposledy po Sametové revoluci. K novému nastudování si režisér Gábor vybral scénáristu Jana Štěpánka, kostýmní výtvarnici Katarínu Holkovou, choreografa Jaroslava Moravčíka. Hudební nastudování svěřil Pavlu Šmídovi.

A Ostrava není jediná, která toto oblíbené představení zařadila na program. Například brněnské divadlo Barka teď hraje Baladu pro banditu s vozíčkáři.