Kraj žádá vládu o stamiliony na nový brownfield

Ostrava - Moravskoslezský kraj chce vybudovat novou průmyslovou zónu pro velkého investora, který by zaměstnal stovky lidí. Má vzniknout na Karvinsku u dolu Barbora. Příprava areálu bude stát stovky milionů korun. Kraj proto požádal vládu o peníze, které ušetřil při budování zóny v Nošovicích.

Vysoká nezaměstnanost - to je hlavní důvod, proč se MS kraj rozhodl vybudovat další velkou průmyslovou zónu. Ty stávající totiž budou do tří let plné. „Zóna by neměla vzniknout na zeleném poli, tak jak bývalo v minulosti zvykem, ale chceme využít právě prostory, které v minulosti byly již postiženy průmyslovou výrobou,“ uvedl náměstek hejtmana MS kraje Marian Lebiedzik. Nejvhodnější lokalitu našel kraj na Karvinsku – u dolu Barbora.

Vykoupení pozemků by nemělo být problémem, patří skupině RPG a ta souhlasí. Kraj ale musí sehnat peníze. Vybudování zóny má stát zhruba miliardu korun. Kraj požádal vládu. „Kraj v rámci realizace průmyslové zony Nošovice ušetřil 740 milionů korun a tyto finanční prostředky již jednou vláda přiznala kraji,“ řekl náměstek hejtmana Marian Lebiedzik.

 

Otázkou je, jestli nová zóna přiláká investory. Zatím se jim do starých areálů po průmyslové nebo zemědělské výrobě příliš nechtělo. „Investoři do brownfieldu půjdou v případě, že plochy budou připravené pro jejich investici, proto je třeba napnout úsilí a najít prostředky,“ myslí si ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková. Ukázkou toho, že to jde, je zóna v Třanovicích, která vznikla v místě zchátralého zemědělského družstva a kasáren. Začátky ale byly těžké, obec si musela vzít úvěr a první firmy přemlouvat. „Potom už, když byly tři nebo čtyři a vytvořili jsme podnikatelský inkubátor, tak už se hlásily firmy samy,“ prozradil starosta Třanovic Jan Tomiczek. V Třanovickém areálu dnes působí 35 firem, které zaměstnávají 450 lidí.