Svědek z Rathovy kauzy: moje jméno mělo zůstat utajeno

Praha - Libor Gregor - muž, který oznámil státnímu zastupitelství korupci na zámku Buštěhrad a odstartoval tak aféru exhejtmana Davida Ratha, žádal úřady o utajení své totožnosti. Upozorňoval i na možnost ohrožení života svého informátora. Gregorovo jméno přesto skloňuje většina médií. Nejvyšší státní zastupitelství se hájí, že chyba není na jeho straně. Jméno údajně tajilo po celou dobu ověřování kauzy - iniciály svědka unikly až po předání spisu obhajobě.

Na připravované manipulace upozornil Gregor přímo Nejvyšší státní zastupitelství, středočeské policii nevěřil. Když loni na podzim oznamoval své podezření o machinacích kolem opravy zámku, upozorňoval, že může jít o život. V protokolu doslova stojí, že Gregorův informátor má obavy o své zdraví a život a mohl by být fyzicky zastrašován. Policie později u Ratha našla pistoli a u dalšího obviněného Petra Kotta dokonce samopal.

„Oznamovatel v době, kdy podával trestní oznámení, žádným způsobem nedal najevo, že by se obával o svůj život. Důvěrnost z naší strany byla zachována, o čemž svědčí už fakt, že po celou dobu prověřování nebylo o kauze ani o jméně oznamovatele nic známo,“ uvedl pro Lidové noviny náměstek nejvyššího státního zástupce Igor Stříž. Dodal, že informace se začaly šířit, až když byl spis zpřístupněn širšímu okruhu osob, včetně Rathových obhájců.

Gregor řešil během svého působení u policie řadu citlivých kauz, například vytunelovanou Kreditní a průmyslovou banku nebo machinace na radnici v Příbrami. Nyní pracuje jako soukromý detektiv.