Připlatit si za operatéra zatím není možné

Jižní Morava – Ministerstvo zdravotnictví zavádí možnost připlatit si za výběr specialisty, který bude pacienta vyšetřovat nebo operovat. Na jižní Moravě novinku k 1. červnu nezavedla žádná nemocnice. Nejblíže k tomuto kroku je Fakultní nemocnice v Brně, kde se pilují poslední detaily a připravují ceníky. Platbu za lékaře chtějí pacientům umožnit přibližně od konce června.

Ve FN Brno čekali na metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví, nyní dokončují ceníky. „Rozhodli jsme se využít maximálních možností a za operace u primáře a přednosty jednotně vybírat patnáct tisíc korun, u specialistů to bude pět tisíc korun. Bylo by velmi obtížné stanovovat cenu dle závažnosti jednotlivých operací, takto je to jednoduché a průhledné,“ vysvětlil ředitel FN Brno Roman Kraus.

Druhým nutným krokem je sestavení seznamu lékařů, za něž si pacient může připlatit. „Předpokládám, že do konce června to stihneme a budeme to mít na webových stránkách nemocnice. Možnost připlatit si ale nebudeme aktivně nabízet všem našim pacientům, to bych nepovažoval za seriózní,“ dodal Kraus. Zájem pacientů nemocnice očekává především v ortopedii, všeobecné chirurgii a porodnictví, dopředu ho ale nijak nemapovala. Odhadnout množství peněz, které tak nemocnice získá navíc, není možné.

Ředitel FN Brno Roman Kraus

„Nápad považuji za velmi dobrý, není to nic, co by nefungovalo v jiných zemí na světě. Má to i důvod psychologický, kdy je potřeba opakovaně připomínat lidem, že zdravotní péče je drahá. Obecně toto zavedení plateb považuji za dobrý krok k tomu, že by to mělo pomoct k odstranění korupce.“


Novinku přivítala také řada pacientů. „Už jsem byla dvakrát operovaná stejným lékařem a člověk už mu věří, takže bych asi byla ráda, kdybych mohla být znovu u něj. Ale samozřejmě bych na to musela mít peníze,“ uvedla pacientka ve FN Brno. Právě argument týkající se peněz zazníval mezi pacienty často. „Kdo na to bude mít, tak ten si to zaplatí, ale já na to mít nebudu,“ řekla další seniorka.

Pacienti se vesměs shodují, že současný systém vytvořil prostředí pro korupci. „Myslím si, že doteď šlo najít lékaře, který by si peníze za to, že bude člověka operovat, vzal. Teď už to tak nebude. Už to nebude uplácení, ale legální možnost si připlatit,“ myslí si jedna z pacientek.

Ostatní nemocnice v kraji vyčkávají, nebo novinku zavést nechtějí

Brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny chce vyčkat a teprve poté se rozhodnout o dalším směřování. „V současné době provádíme mapování situace na pracovištích,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Koška. Podobně vyčkávají také v Kyjově, kde také řeší sazebník a jaký dopad by to mělo na provoz. Výhledově by služba mohla být zavedena také ve Znojmě.

V Úrazové nemocnici se k novince zatím připojovat nebudou. „Samozřejmě pokud bude do budoucna poptávka ze strany pacientů, tak o tom možná začneme uvažovat,“ uvedl ředitel této nemocnice Karel Doležal. Nepřipojí se ani Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Platící vs. neplatící

Podle přísných pravidel, která dostaly nemocnice od Ministerstva zdravotnictví, nemohou platící pacienti předbíhat ostatní neplatící pacienty. Neplatícím musí také nemocnice nabídnout stejnou péči a zároveň neprodlužovat čekací doby na zákroky.


Zatímco velké nemocnice vyčkávají, ty v menších městech s novinkou vůbec nepočítají. Důvod? Podle vedení nemocnic v Břeclavi, Vyškově, Ivančicích a ve Vsetíně by jim to způsobilo provozní problémy, lékařů je dost na služby, ale už ne na nadstandardy. „Uvažujeme o provedení průzkumu, jestli by mezi našimi pacienty byl o tuto službu zájem,“ uvedla mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová. V Blansku zase necítí zájem ze strany pacientů. V Kroměříži zatím tuto možnost zvažují.

Česko vs. zahraničí

Zatímco v Česku se novinka setkává povětšinou s kritikou, jinde v Evropě se za lékaře připlácí běžně. V zahraničí si ovšem pacienti často neplatí lékaře přímo, ale prostřednictvím pojištění. Například v Rakousku se cena nejčastěji pohybuje okolo 100 eur (asi 2 500 korun měsíčně). Podobná praxe je i ve Švýcarsku, kde lidé mohou zaplatit za měsíční připojištění až 600 franků, tedy skoro 13 tisíc korun.


Podívejte se na interaktivní mapu nemocnic. Po kliknutí na jednotlivé nemocnice zjistíte, zda zvažuje zavedení možnosti zaplatit si za operatéra.

mapa