V ostravské fakultní nemocnici pomahájí pacientům s rehabilitací mozku

Ostrava - Rehabilitace mozku. To je metoda, kterou se snaží léčit pacienty v kognitivním centru Fakultní nemocnice Ostrava. Mozkovou činnost tam trénují pacienti po těžkých úrazech hlavy nebo po mrtvici. Logické testy a úkoly jim pomáhají vrátit se do života. Podobná centra se zaměřením na skupinovou rehabilitaci mozku jsou v republice jen dvě.

Pan Jan Komínek je po úraze hlavy. Do programu se dostal jako pacient fakultní nemocnice. Od té doby sem dochází dvakrát týdně. Mozek trénuje na počítači společně s dalšími osmi pacienty. Poruchy pozornosti, paměti a logického myšlení si v centru léčí pacienti z celého MS kraje. Od otevření jich kognitivní rehabilitací prošlo několik stovek. „Tento obor je poměrně mladý, můžeme mluvit o 10 až 15 letech, kdy se rozvíjí. U nás v republice je ještě v plenkách,“ potvrdil vedoucí lékař Centra pro kognitivní poruchy Pavel Ressner. Rehabilitační program, který pacient absolvuje, trvá tři měsíce. Během té doby musí úkoly plnit také doma.

 

„Ti pacienti jsou po čerstvé cévní mozkové příhodě, kdy vlastně mají potíže vyjádřit se, rozumět řeči, samostatně fungovat a pokud projdou tím tréninkem, tak často jsou schopní lépe fungovat v domácích podmínkách, případně se i vrátit do pracovního zařazení,“ říká psycholog Centra pro kognitivní poruchy Dagmar Beránková.

„Ulehčí to hodně, protože člověk není takový bezradný. Ví, co má udělat a není odkázáný úplně na pomoc někoho cizího,“ tvrdí i pacient centra Jan Komínek. V současné době centrum experimentuje také s možností rehabilitace, která by pro pacienty fungovala také z domu - tedy online.