Anglický režisér hledá v Ostravě herce do Zimní pohádky

Ostrava - Angličtí divadelníci hledají v Ostravě mezi širokou veřejností herce do Shakespearovy Zimní pohádky. Unikátní, takzvané komunitní představení, se bude hrát za pohybu v ulicích a publikum se během něj stane součástí hry. Představení Angličané připravují ve spolupráci s festivalem Letní shakespearovské slavnosti.

Každý, kdo přijde, dostane roli. Tak lákali angličtí divadelníci zájemce na casting. V klubu Cooltour se jich nakonec sešla asi třicítka ve všech věkových kategoriích a společné měli jedno – lásku k divadlu.

„Chtěla bych hlavně zkusit divadlo. Tady je dost málo příležitostí,“ řekla účastnice castingu Táňa Lysková. Marka Nekolu zaujalo, že organizátoři nepožadují po zájemcích žádné herecké zkušenosti.

Video Reportáž Evy Klucho
video

Reportáž Evy Klucho

„Nejtěžší věc, kterou museli účastníci udělat, bylo projít těmito dveřmi. Hrajeme různé hry, budeme číst nějaké texty. Každý, kdo přišel a bude chtít, bude mít roli v představení,“ tvrdí režisér divadelní společnosti Parrabbola Philip Parp. Komunitní hra není ve světě nic tak nového. Jako divadelní útvar vznikla v Anglii na začátku osmdesátých let. Jen Ostrava s tím mnoho zkušeností nemá.

„Začneme hrát na jedné straně města, budeme hrát uvnitř i venku, budeme hrát také na Masarykově náměstí. Herci i s publikem se budou pohybovat po městě. Kdokoli z kolemjdoucích se může přidat,“ dopnuje režisér Parp.

Vybraní herci z Ostravy budou mít možnost hrát na Shakespearovských slavnostech v polském Gdaňsku.

„Hledáme čtyři postavy, které jsou přímo dány v té inscenaci. Poprvé v Evropě se ten projekt realizuje ve dvou zemích najednou. Snažíme se propojit lidi z Londýna s lidmi z Ostravy a z Gdaňska,“ dodává spoluorganizátor Letních Shakespearovských slavností v Ostravě Andrej Harmečko.

Kdo nestihl první casting, má šanci ještě 16. června. Zimní pohádka Williama Shakespeara se bude v ostravských ulicích hrát třikrát na začátku července.