Obyvatelé Drahotuší bojují proti výstavbě průmyslové haly

Hranice - Obyvatelé hranické místní části Drahotuše bojují proti výstavbě průmyslové haly. Investor je prý obešel. Uzavřel totiž smlouvu s autorizovanou inspektorkou, která může stavbu povolit bez účasti úřadů. Ta námitky občanů nevyslyšela proto, že nejsou oficiálně účastníky řízení. Místní lidé na inspektorku podali žalobu. 

Asi 60 obyvatel Hranic – Drahotuší se bouří. Přímo za domy jim roste obrovská hala na výrobu dlaždic. „Přístup do nové haly je přes centrum obce. Lidé mají strach, že se zvětší prašnost, hlučnost, zhorší dopravní obslužnost,“ říká zastupitelka Hranic Vlasta Záparová. Místní protestovali už proti umístění budovy – marně. Poté doufali, že jejich námitky vyslyší úředníci ve stavebním řízení. Investor si ovšem najal autorizovaného inspektora, který může dát stavbě zelenou bez účasti úřadů. Inspektorka, která stavbu povolila, ale odmítá nařčení, že by občany obešla. Při udělování certifikátu má povinnost oslovit obyvatele jen v případě, že by stavba narušila jejich majetková práva.

Stejně jako v Drahotuších upozorňuje na pozici autorizovaných inspektorů čím dál více lidí. Stížnostmi se proto začala zabývat i kancelář ombudsmana. „Už při přípravě tohoto zákona jsme upozorňovali, že ten institut je nedostatečný a bude činit v praxi problémy,“ uvedla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Certifikát, který povoluje stavbu ve zkráceném řízení, zavedlo ministerstvo pro místní rozvoj v roce 2007 kvůli možnosti větší veřejnoprávní kontroly. Kvůli problémům teď chystá novelu. Ta půjde příští týden do třetího čtení v poslanecké sněmovně. „Bude tam povinnost vyvěšení na úřední desce, možnost námitek, ale i možnost námitek ze strany stavebního úřadu,“ uvedl mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj ČR Marek Ženkl. Novela by měla začít platit od příštího roku.