Kdo dřív přijde, ten dřív mele, říkají zprostředkovatelé letních brigád

Ostrava - Pracovních příležitostí pro brigádníky je v Moravskoslezském kraji více než loni. Firmy nabízejí hlavně pomocné a úklidové práce. Šanci ale mají jen ti, kteří si nevybírají a jsou připraveni nastoupit ze dne na den. Zájemců jsou totiž tisíce, brigády shánějí nejen studenti, ale i nezaměstnaní a důchodci.

Zkouškové období i maturity jsou u konce a studenti se vrhli na shánění brigád, ale nejen oni. Práci hledají i matky na mateřské dovolené, důchodci a nezaměstnaní. „V registru máme 12 tisíc zájemců, většina z nich si nechává posílat nabídku na email, my spíš doporučujeme sms, z jednoho prostého důvodu, kdo dřív příjde, ten dřív mele,“ řekl jednatel Job-centra Ostrava Radovan Burkovič. Nabídka brigád v MS kraji ale není zrovna bohatá a zájemci musí počítat s tím, že jde o práci jen na pár dní. Brigádníky využívají v letních měsících hlavně obchody a potravinářské firmy. „Zaměstnávání brigádníků nám umožňuje flexibilitu u prací, u nichž není vyžadována vyšší kvalifikace,“ uvedl mluvčí pivovaru Ostravar Pavel Barvík. Výdělky se stejně jako loni pohybují většinou kolem 70 korun za hodinu.

Také zdejší velké průmyslové firmy berou brigádníky, ale jen z rodin zaměstnanců. „Chceme umožnit vydělat si nějakou korunu dětem zaměstnanců,“ potvrdil personální ředitel Vítkovice Group Martin Lehocký. Agentury doporučují využít každou příležitost, míst je málo a zájemců hodně, ale komu nevadí pomocné, dělnické nebo úklidové práce, má letos velkou šanci. „Máme lepší nabídku než minulý rok, zhruba o 20 procent v porovnání s květnem a červnem loňského roku a ty prázdniny by mohly být pro naše brigádníky úspěšnější,“ myslí si Radovan Burkovič. Agentury navíc letos radí – pracovní smlouvy uzavírat písemně, pokuta totiž nově hrozí nejen zaměstnavatelům, ale i zaměstnancům.