Obce v Poodří se snaží lépe ochránit před nebezpečím povodní

Nový Jičín - Meteorologové varují před silnými bouřkami a těch se bojí obce na Novojičínsku. Chtějí si proto pořídit varovný systém. Automatická čidla a bezdrátový rozhlas mají v případě ohrožení rychle informovat obyvatele obcí před rizikem velké vody. Šest obcí v Poodří teď podalo žádost o evropskou dotaci. Systém upozornění modernizují také hasiči.

Velké záplavy v roce 1997 nebo bleskové povodně před třemi lety. Přírodní katastrofy nejenom ničily, ale také zabíjely. Více času na přípravu nebo evakuaci mají lidem umožnit varovné systémy. Jeden z nich chtějí spustit v šesti obcích Poodří v čele s Petřvaldem. „Petřvald je ohrožen zvýšením hladiny řeky Lubiny a nad ním jsou ostatní obce - Mošnov a Skotnice, kde ta Lubina také protéká a my úzce spolupracujeme tak, že se navzájem varujeme,“ uvedl starosta Petřvaldu Zdeněk Pexa. Stejný varovný systém už funguje od loňského roku v Kuníně. Hladinu řeky Jičínky tady hlídají dvě čidla na mostech. S budováním systému začal Kunín po zkušenostech z bleskových povodní před třemi lety. Lidé tehdy o hrozícím nebezpečí nevěděli. Obecní rozhlas nefungoval.

Nový varovný systém má vlastní zdroje a funguje tak i při výpadku napájení. Pokud čidla zjistí vzestup hladiny nad určitou mez, pošlou starostům a členům povodňových komisí textovou zprávu. Ti pak mohou na dálku spustit varovné hlášení rozhlasu. V Kuníně to zatím využít nemuseli. „Je pokryto veškeré záplavové území obce. V současné době doplňujeme další hnízda, abychom mohli hlásit a informovat občany po celé obci,“ prozradila starostka Kunína Dagmar Novosadová. Vlastní systém varování obyvatel modernizují také krajští hasiči. Ze dvou projektů financovaných především ze stejných fondů nakoupí až do příštího roku zařízení za 40 milionů. „V kraji přibude 140 elektronických sirén plus 18 mobilních sirén,“ upřesnil mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Devadesát procent nákladů jak obcím, tak i hasičům proplatí evropské fondy a stát. Celkem se za varovné systémy v kraji rozdají dotace za více než 180 milionů. V šesti obcích Poodří chtějí začít budovat v příštím roce. V téže době by měli mít hotovo i hasiči.