Míst ve školkách je málo. Obce řeší problém na poslední chvíli

Brno, Kunštát – Nedostatečný počet míst ve školkách je problém, na který rodiče opakovaně upozorňují každý rok. Přesto byli letos opět na řadě míst Jihomoravského kraje překvapeni, kolik dětí přišlo k zápisu. Desítky z nich ředitelky školek z kapacitních důvodů odmítly. Nyní musí vedení obcí řešit, kam děti v září umístit.

„Letos přišlo k zápisu opravdu hodně dětí. Celkem jich bylo sedmasedmdesát. Z kapacitních důvodů můžeme přijmout pouze osmatřicet dětí,“ řekla zástupkyně ředitelky kunštátské mateřské školky Eva Tenorová.

Dvou a půl tisícový Kunštát na Blanensku je jedním z míst v kraji, kde téměř čtyřicet dětí neví, zda v září půjde do školky. Situaci tak bylo nuceno řešit i vedení obce. „Mezi nepřijatými jsou i děti matek na mateřské dovolené. Pokud tyto děti odpočítáme, počet odmítnutých se snižuje,“ upozornil starosta Kunštátu Zdeněk Wetter (ČSSD). Navíc je také potřeba odpočítat děti, které dosáhnou tří let až ke konci kalendářního roku.

I po odečtu těchto předškoláků není v Kunštátě stále jedenáct dětí umístěných ve školce. Těch se s největší pravděpodobností ujmou dvě občanská sdružení. „Řešení hledáme, kde se dá. Budeme spolupracovat s občanským sdružením Kulíšek, které od minulého roku provozuje školku. Pomáhat by mu mělo sdružení matek s dětmi Chocholík, díky kterému by bylo možné prodloužit chod školky až do odpoledních hodin,“ vysvětlil naplánovaná opatření Wetter. Momentálně se vedení Kunštátu snaží pomoci zejména rodičům, kteří pracují, a zároveň mají dítě, jež dosáhlo tří let. Díky občanským sdružením tak může do září vzniknout až čtrnáct nových míst.

Jednou z matek, jejíž dítě v kunštátské školce odmítli, je Ivona Kubíková. Pokud nenajde náhradní místo, může přijít o práci. „Jestli nedostanu pro syna místo, nevím, co budu dělat. Od prvního srpna mám nastoupit do nové práce. Nemám žádné hlídání, takže pokud bych syna neumístila, asi bych o zaměstnání přišla,“ uvedla Kubíková. Nyní si však může oddechnout, protože právě její syn je jedním z těch, které vedení Kunštátu pomůže umístit do školky provozované občanskými sdruženími.

V Boskovicích situaci vyřešili přestavěním nevyužívané tělocvičny. Ta se proměnila v třídu pro předškoláky.

S nedostatkem míst se potýkají i městské části

Nedostatek míst pro děti v předškolním věku však není problémem pouze jihomoravských vesnic. Ačkoliv je v Brně více než dva a půl tisíce míst ve školkách, poptávka je dvakrát vyšší. Příkladem za všechny může být městská část Líšeň, kde v září do školky nenastoupí dvě stě dětí. Nemají je totiž kam dát. „Domluvili jsme se s místními mateřskými školkami a budeme žádat o výjimku, abychom mohli navýšit počet míst ve třídách na maximum,“ přiblížil jedno z chystaných opatření místostarosta Brna-Líšně Jiří Janištin (ODS). To ovšem zdaleka stačit nebude. Místo ve školce tak získá pouze o necelých třicet dětí víc. Proto vedení Líšně připravilo několik projektů. „Do příštího roku by měla vzniknout mateřská školka se dvěma třídami. Dále také chystáme rekonstrukci staré jídelny v mateřské školce Poláčkova, kde by měla v budoucnu vzniknout soukromá školička,“ uvedl Janištin. Na další opatření však podle něj nemá městská část peníze.

V brněnském Ořešíně situaci s přebytkem předškoláků vyřešili rychle. V loňském roce zde během jednoho dne postavili prostor pro pětadvacet dětí. Školku dělníci pouze poskládali z předem vyrobených modulů. „Dostali jsme se do časové tísně. Postavit klasickou stavbu by bylo nejen nákladné, ale hlavně zdlouhavé. Ve výběrovém řízení jsme proto oslovili několik firem nabízející modulární systémy,“ uvedl dříve starosta Brna-Ořešína Jan Levíček (nez.).

Vlastní školku nabídne univerzita

Jedním z řešení mohou být i firemní školky. K těm se začíná přiklánět stále více institucí. Možnost umístit děti kousek od pracoviště brzy nabídne například Mendelova univerzita v Brně. „Netrpělivě čekáme, až se školka otevře. Umístění dětí do ní by totiž manželce umožnilo návrat do práce. Navíc kdyby byly děti v areálu univerzity, mohl bych spojit cestu z práce s jejich vyzvednutím,“ uvítal nabídku školky už dříve jeden ze zaměstnanců Mendelovy univerzity Jiří Skládanka.